Archeolodzy ze Stonehenge biją na alarm. Czy brytyjscy drogowcy zaszkodzą kamiennemu kręgowi?
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Wysp Brytyjskich jest kamienny krąg w Stonehenge. By ułatwić jego zwiedzanie, zaplanowano modernizację okolicznych dróg. Zdaniem archeologów drogowcy demolują jednak zabytki, które znajdują się w pobliżu.
Kilka lat temu zatwierdzono budowę tunelu, który miał pomóc zapanować nad ruchem w popularnym miejscu odwiedzanym przez wielu turystów.
Przedsięwzięcie jest częścią projektu modernizacji sieci dróg, a konkretnie, jak podaje BBC, drogi A303, która łączy autostrady M3 i M5. Jego realizacją zajmuje się państwowe przedsiębiorstwo Highways England. Archeolodzy nie protestują przeciwko samemu tunelowi. Nie chcą jednak, by drogowcy niszczyli podczas pracy bezcenne zabytki.
Naukowcy oskarżyli pracowników Highways England o przewiercenie liczącej sobie 6 000 lat platformy na stanowisku archeologicznym Blick Mead. Odkryto tam starożytną osadę, która jest zlokalizowana około 1,6 kilometra od słynnego kamiennego kręgu. Tymczasem inżynierowie zajmujący się projektem modernizacyjnym zdecydowali o wykopaniu trzy i pół metrowego otworu w celu monitorowania poziomu wód. Zamysł ten nie budzi zastrzeżeń, ale fakt, że umiejscowiono go w pochodzącej z około 4000 r. p.n.e. platformie wykonanej z krzemienia i kości zwierząt, już tak.
Kompletny wandalizm?
David Jaques, główny archeolog Blick Mead, skomentował sprawę dla BBC, nazywając działania drogowców kompletnym wandalizmem. Jak podkreślił:
Kopaliśmy w okolicy od 2005 r., dokładnie przesiewając i pracując czasem ze szczoteczkami do zębów. To, że oni przyjechali i zabrali się do tego z wiertarką ręczną, po prostu przebijając się przez powierzchnię, jest niepokojące i przerażające.
Jak podaje portal livescience.com, Highways England zaprzecza, jakoby było odpowiedzialne za jakiekolwiek zniszczenia. Wszystkie prace prowadzone były podobno pod nadzorem archeologa. Co więcej, przedstawiciele firmy utrzymują, że przebudowa drogi w pobliżu Blick Mead nie będzie miała wpływu na stanowisko archeologiczne. Mimo to badacze twierdzą, że zmiany w krajobrazie i środowisku, jakie powstaną w jej wyniku, mogą nawet uniemożliwić odkrycie, dlaczego zbudowano słynny kamienny krąg.
Źródła informacji:
- Stonehenge Archaeologists Furious at Construction Crew Accused of ‘Smashing’ a 6,000-Year-Old Platform, livescience.com [dostęp 07.12.2018].
- Stonehenge site ‚damaged’ by engineers working on tunnel, bbc.com [dostęp 07.12.2018].
To nie wandalizm, to typowy sposób egzekwowania ” procedur” u Anglików. No przecież cały świat wie – i to od dawien dawna – że oni jeśli nie wyleją dziecka z kąpielą – to nie będą sobą a ” procedura” ( w jakiejkolwiek by ona materii nie była!) nie zostanie wykonana – jeśli tylko nie ich ” sposobem”!
Giętkość tych umysłów jest – niestety – przysłowiowa…