Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Na Pomorzu odnaleziono wielki megalityczny grobowiec. Wszystko dzięki nowoczesnej technologii

Park Kulturowy Wietrzychowice, kopiec kujawski (fot. Aga Viburno, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Aga Viburno, lic. CC BY-SA 3.0 Park Kulturowy Wietrzychowice, kopiec kujawski (fot. Aga Viburno, lic. CC BY-SA 3.0)

Na terenie Łubnia Małego w województwie zachodniopomorskim odkryto właśnie ogromny neolityczny grobowiec. Kto zbudował 120-metrowy megalit?

Wykorzystanie nowoczesnej technologii w służbie badań archeologicznych pozwala na nowo spojrzeć na różne okolice i poddać je analizie pod kątem możliwych ukrytych obiektów z przeszłości. Dokładnie to zrobił Bogdan Przybyła, prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej. Badania nad przeszłością są pasją mężczyzny, który jako sześćdziesięciolatek zapisał się na studia archeologiczne na Uniwersytecie Szczecińskim.

Uwagę fundacji na okolicę, w której znaleziono grobowiec, skierowały dziewiętnastowieczne wzmianki na temat szeregu megalitycznych pochówków na tym terenie. Badacze spędzili wiele godzin analizując trójwymiarowe zobrazowanie terenu. Wreszcie się udało – ich uwagę zwrócił zarys monumentalnej budowli. Jej kształt sugeruje, czyim może być dziełem. Zdaniem Bogdana Przybyły zbudowali ją przedstawiciele społeczności kultury pucharów lejkowatych z młodszej epoki kamienia.

Tego rodzaju konstrukcje w archeologii nazywa się kopcami kujawskimi lub grobami olbrzymów. Wznoszono je od około 3000 do 2200 r. p.n.e., orientując budowle względem stron świata. Obiekty te zbudowane są na planie wydłużonego trapezu. Ich długość może oscylować nawet w okolicy stu kilkudziesięciu metrów. Wschodnia ściana, będąca podstawą trapezu, jest szeroka na 8 do 10 metrów. Grobowce osiągają wysokość do około 4 metrów.

Grobowiec odkryty w Łubniu Małym ma 128 metrów. Jak skomentowała dla PAP dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, jeżeli wstępne informacje się potwierdzą, będzie to największy grobowiec kujawski w województwie zachodniopomorskim.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.