Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Walii odkryto celtycki pochówek rydwanowy. Archeolodzy nie mogli uwierzyć i początkowo wyśmiali znalazcę

Jeden z artefaktów, które odkrył Mike Smith (fot. Mike Smith)

fot.Mike Smith Jeden z artefaktów, które odkrył Mike Smith (fot. Mike Smith)

Brytyjscy detektoryści mogą mówić o niebywałym szczęściu. W Walii udało im się natrafić na celtycki pochówek. Wyjątkowym czyni go fakt, iż zwłoki pogrzebane zostały z rydwanem. Muzeum Narodowe Walii twierdzi, że to ekscytujące znalezisko.

Do odkrycia doszło wiosną, zupełnie przypadkiem. W lutym brytyjski detektorysta Mike Smith musiał zmienić swój zwyczajowy teren poszukiwań, ponieważ jego ulubiona lokalizacja w okolicach Pembrokeshire była mocno podmokła.

Jak donosi BBC, przeniósł się wówczas na pole, na którym dotąd nie miał szczęścia. Jak pokazały późniejsze wydarzenia, nie warto jednak się poddawać. Smith natrafił bowiem na metalowy przedmiot, który wziął początkowo za średniowieczną broszkę. Aby upewnić się, czy właściwie go zidentyfikował, sfotografował przedmiot i wysłał zdjęcie do specjalisty.

Bardzo szybko okazało się, że owa „broszka” to w rzeczywistości część celtyckiej uprzęży z około 600 r.p.n.e. Na wieść o tym mężczyzna postanowił wznowić poszukiwania w tym samym miejscu.

Natrafił wówczas na kolejne artefakty, tym razem takie, które wciąż były pokryte barwną emalią w żywych kolorach. Znalazł także okucia z brązu, broszę i rękojeści narzędzi. Kopiąc nieco głębiej, odkrył ponadto dwa zardzewiałe koła od rydwanu. Dzięki lekturze specjalistycznych książek uznał, że ma do czynienia z pochówkiem rydwanowym.

Celtowie w sztuce (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Celtowie w sztuce (fot. domena publiczna)

Archeolodzy poddawali w wątpliwość identyfikację tego znaleziska, ponieważ w tej części Europy do tej pory nie natrafiono na tego rodzaju pochówki. Jak skomentował to Smith w materiale przygotowanym przez westerntelegraph.co.uk, jego pierwszy email z sugestią, że odnalazł celtycki pochówek rydwanowy, został po prostu wyśmiany. Ekspertów udało się jednak wreszcie przekonać i w czerwcu rozpoczęły się wykopaliska, których właściwa lokalizacja trzymana jest w tajemnicy.

Na chwilę obecną wiadomo, że tego rodzaju pochówki rydwanowe zarezerwowane były dla osób posiadających w społeczności najwyższą rangę – władców lub wodzów. Badania georadarem pokazują, że pod ziemią znajdują się także zarysy rowów i ścian, co – jak tłumaczy BBC – sugeruje obecność dużej osady celtyckiej. Brytyjczycy planują dalsze badania w tym miejscu i szerszy projekt muzealny.

Źródła informacji:

  1. Pembrokeshire treasure hunter unearths Celtic chariot, bbc.com [dostęp 23.11.2018].
  2. The first ever Celtic chariot burial in Wales has been found in a Pembrokeshire field, westerntelegraph.co.uk [dostęp 23.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.