Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy poznamy DNA pierwszych Piastów?

Fragment obrazu Jana Matejki z 1889 roku pt. "Przyjęcie Żydów w Polsce 1096", na którym widzimy Władysława Hermana z rodziną i doradcami.

Fragment obrazu Jana Matejki z 1889 roku pt. „Przyjęcie Żydów w Polsce 1096”, na którym widzimy Władysława Hermana z rodziną i doradcami.

Biskup płocki Piotr Libera jest dosłownie oblegany. Kilka polskich ośrodków zgłosiło się do niego z prośbą o udostępnienie do badań genetycznych szczątków książąt leżących w jego katedrze. Wśród nich są Władysław Herman, Bolesław Krzywousty i Konrad Mazowiecki.

Płocka bazylika to największa nekropolia Piastów – leżą w niej szczątki aż szesnaściorga książąt. 28 kwietnia 2017 roku tamtejszy biskup Piotr Libera poinformował na sesji popularno-naukowej dotyczącej konserwacji Kaplicy Królewskiej, że już kilka instytutów zgłosiło chęć przebadania spoczywających tam kości władców Polski.

Biskup twierdzi, że to sprawa poważna i delikatna, gdyż chodzi o ludzkie szczątki. Zespół naukowy pod przewodnictwem wybitnego mediewisty Henryka Samsonowicza orzekł, że najpierw należy zakończyć renowację. Finał prac planowany jest na czerwiec bieżącego roku.

Wybudowana w latach 1130-44 w stylu romańskim katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku jest jednym z pięciu najstarszych zabytków tego typu w kraju i jednym z trzech, gdzie pochowani są dawni władcy Polski.

Badanie szczątków z płockiej katedry może być kolejnym przełomem w naszej wiedzy o Piastach. Tak jak wielkie badanie genomu dawnych Polaków, o którym pisaliśmy niedawno, i prace szczecińskich genealogów nad szczątkami ostatnich książąt mazowieckich – Janusza i Stanisława.

Co ciekawe, odkryli oni, że chromosomy Y tych władców należały do grupy R1b, występującej wśród 80% populacji Europy Zachodniej, ale tylko 10% Europy Wschodniej. Tę charakterystyczną dla Celtów i części Germanów grupę posiadali m.in. Wettinowie, Bourbonowie, Habsburgowie i Stuartowie. Teraz będzie okazja porównać DNA ostatnich książąt Mazowsza z materiałem genetycznym innych Piastów.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.