Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy poznamy DNA pierwszych Piastów?

Fragment obrazu Jana Matejki z 1889 roku pt. "Przyjęcie Żydów w Polsce 1096", na którym widzimy Władysława Hermana z rodziną i doradcami.

Fragment obrazu Jana Matejki z 1889 roku pt. „Przyjęcie Żydów w Polsce 1096”, na którym widzimy Władysława Hermana z rodziną i doradcami.

Biskup płocki Piotr Libera jest dosłownie oblegany. Kilka polskich ośrodków zgłosiło się do niego z prośbą o udostępnienie do badań genetycznych szczątków książąt leżących w jego katedrze. Wśród nich są Władysław Herman, Bolesław Krzywousty i Konrad Mazowiecki.

Płocka bazylika to największa nekropolia Piastów – leżą w niej szczątki aż szesnaściorga książąt. 28 kwietnia 2017 roku tamtejszy biskup Piotr Libera poinformował na sesji popularno-naukowej dotyczącej konserwacji Kaplicy Królewskiej, że już kilka instytutów zgłosiło chęć przebadania spoczywających tam kości władców Polski.

Biskup twierdzi, że to sprawa poważna i delikatna, gdyż chodzi o ludzkie szczątki. Zespół naukowy pod przewodnictwem wybitnego mediewisty Henryka Samsonowicza orzekł, że najpierw należy zakończyć renowację. Finał prac planowany jest na czerwiec bieżącego roku.

Wybudowana w latach 1130-44 w stylu romańskim katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku jest jednym z pięciu najstarszych zabytków tego typu w kraju i jednym z trzech, gdzie pochowani są dawni władcy Polski.

Badanie szczątków z płockiej katedry może być kolejnym przełomem w naszej wiedzy o Piastach. Tak jak wielkie badanie genomu dawnych Polaków, o którym pisaliśmy niedawno, i prace szczecińskich genealogów nad szczątkami ostatnich książąt mazowieckich – Janusza i Stanisława.

Co ciekawe, odkryli oni, że chromosomy Y tych władców należały do grupy R1b, występującej wśród 80% populacji Europy Zachodniej, ale tylko 10% Europy Wschodniej. Tę charakterystyczną dla Celtów i części Germanów grupę posiadali m.in. Wettinowie, Bourbonowie, Habsburgowie i Stuartowie. Teraz będzie okazja porównać DNA ostatnich książąt Mazowsza z materiałem genetycznym innych Piastów.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.