Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nowoczesne metody badawcze pozwoliły na odkrycie kurhanów sprzed 1500 lat

Pochówek szkieletowy związany z kulturą wielbarską.

fot.Przykuta/CC BY-SA 3.0 Pochówek szkieletowy związany z kulturą wielbarską.

Dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego na terenie Puszczy Białowieskiej odnaleziono pozostałości grodziska, pól uprawnych oraz kilkadziesiąt kurhanów wiązanych z Gotami.

W czasie badań prowadzonych w Białowieskim Parku Narodowym archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego trafili na ślady kultury wielbarskiej, której przedstawicieli zalicza się do ludów gockich. Z uwagi na silne zalesienie obszaru przy poszukiwaniach wykorzystano lotnicze skanowanie laserowe (ALS), które pozwala na bardzo szczegółowe odwzorowanie sprawdzanego terenu.

Poza polami uprawnymi oraz kurhanami trafiono na pozostałości działalności przemysłowej prowadzonej przed wiekami na terenie puszczy, między innymi przez smolarzy.

Archeolodzy przebadali również odkryte w 2015 roku grodzisko. Było ono zbudowane na – liczącym około 30 metrów – planie okręgu nad rzeką Orłówką. Obszar ten był zamieszkany od pradziejów aż do późnego średniowiecza. I właśnie na ten okres najprawdopodobniej należy datować istnienie grodu. Zdaniem archeologów – z uwagi na swoje położenie – pełnił on zapewne funkcję strażniczą.

Jak podkreśla w wywiadzie dla PAP jeden z archeologów zaangażowany w badania:

Ze względu na zaostrzone przepisy ochrony dziedzictwa przyrodniczego na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz przylegających do niego rezerwatów nie możemy tam prowadzić wykopalisk.

W związku z tym naukowcy odbyli tylko wizytacje we wskazanych przez ALS miejscach i na podstawie oględzin ustalili ich wstępną funkcję oraz chronologię.

Badania na tym terenie mają potrwać jeszcze trzy lata. Finansowane są z funduszy Narodowego Centrum Nauki.

Źródło informacji:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.