Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Reżyser „Władcy pierścieni” nakręcił film dokumentalny o I wojnie światowej. Właśnie pojawił się zwiastun

Żołnierze z czasów I wojny światowej (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Żołnierze z czasów I wojny światowej (fot. domena publiczna)

Nowozelandzki reżyser Peter Jackson w pamięci zbiorowej zapisał się przede wszystkim jako reżyser trylogii „Władca pierścieni” oraz „Hobbit”. Teraz postanowił się zająć zupełnie nową gałęzią kinematografii i  nakręcił dokument o wojnie. Właśnie pojawił się jego zwiastun.

W 1964 roku BBC wyprodukowało swój serial dokumentalny poświęcony pierwszemu globalnemu konfliktowi, zatytułowany „Wielka wojna”. Stacja wykorzystała wówczas pochodzące z lat 1914-1918 oryginalne nagrania.

Teraz podobnego materiału użył uznany reżyser, uzupełniając go o zasoby Imperial War Museum.

Peter Jackson zaprzągł jednak do działania najnowocześniejsze rozwiązania sztuki filmowej, z którymi jako specjalista od epickich opowieści, pełnych efektów specjalnych, jest zaznajomiony.

Dzięki nowoczesnej technologii połączonej z interesującą wrażliwością na temat, powstał wyjątkowy obraz. Jackson pokolorował liczące sto lat taśmy filmowe, usunął z nich uszkodzenia i zakłócenia, a nawet dodał do nich elementy 3D.

Dodatkowo zatrudnił aktorów, którzy użyczyli głosu niemym i nieżyjącym od dawna bohaterom tamtych wydarzeń. Oglądane dzięki temu osoby wreszcie stają się ludźmi z krwi i kości, którzy płynnie się poruszają i na twarzach których możemy wyczyta emocje i… zauważyć ich niedoskonałości, w tym ubytki w uzębieniu.

Peter Jackson (fot. Mike Walen, lic. CCA SA 3.0 U)

fot.Mike Walen, lic. CCA SA 3.0 U Peter Jackson (fot. Mike Walen, lic. CCA SA 3.0 U)

Co ma na ten temat do powiedzenia sam reżyser? Peter Jackson twierdzi, że I wojna światowa fascynowała go od zawsze. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez wirtualnemedia.pl:

[…] to znakomita okazja, by mieć swój wkład w upamiętnienie tej tragedii. Chcę pokazać życie zwykłych ludzi w niezwykłych czasach.

Film przygotowany przez Jacksona nosi tytuł „They Shall Not Grow Old”, co na język polski można przełożyć jako „Nie dane im będzie dorosnąć”. 17 grudnia produkcja wchodzi do wybranych amerykańskich kin. W sieci pojawił się właśnie jej zwiastun, który można zobaczyć TUTAJ.

Źródła informacji:

  1. Peter Jackson nakręcił dokument o I wojnie światowej „They Shall Not Grow Old”, wirtualnemedia.pl [dostęp 22.11.2018].
  2. They Shall Not Grow Old – zwiastun dokumentu Jacksona o I wojnie światowej, naekranie.pl [dostęp 22.11.2018].

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.