Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

100 lat Polsko! Cały świat składa Polsce życzenia z okazji stulecia niepodległości

100 lat Polsko! (fot. _Alicja_ , lic. CC0)

fot._Alicja_ , lic. CC0 100 lat Polsko! (fot. _Alicja_ , lic. CC0)

Polska obchodzi dzisiaj setną rocznicę odzyskania niepodległości. Tę niezwykle ważną dla naszego kraju datę postanowiły uczcić także inne państwa. Z całego świata płyną do nas życzenia, a słynne budynki zostaną podświetlone na biało-czerwono.

Choć rocznica odzyskania niepodległości przypada 11 listopada 2018 roku, jej obchody w kraju i zagranicą zaczęły się już wcześniej.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w swoich mediach społecznościowych, nad Wisłę płyną życzenia od wojskowych sojuszników Polski. MON opublikował na swoim profilu na Twitterze filmik z powinszowaniami od Czech, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Kanady, Węgier, Estonii.

Oficjalne życzenia Polsce złożyła także prezydentka Litwy Dalia Grybauskaitė. Głowa sąsiedniego państwa po polsku winszowała nam z okazji rocznicy i przypomniała, że oba nasze kraje świętują. Na koniec dodała Za Waszą i naszą wolność!

Życzenia złożył nam także między innymi ambasador Francji, a papież Franciszek przypomniał o rocznicy, stwierdzając że łączy się w modlitwie z Polakami.

Screen tweeta opublikowanego przez MON.

Screen tweeta opublikowanego przez MON.

Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie Telewizji Polskiej z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości możemy się też spodziewać biało czerwonych iluminacji na całym świecie. Jak stwierdził:

Tym, co będzie najbardziej widoczne na świecie związane z naszym świętowaniem niepodległości, za co odpowiadamy jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych, to jest akcja podświetlania budynków i różnych ważnych miejsc na całym świecie na kolor biało-czerwony.

Mogę zdradzić, że 11 listopada między innymi figura Chrystusa w Rio de Janeiro będzie podświetlona na biało-czerwono, również Krzywa Wieża w Pizie, piramidy egipskie. Tych obiektów będzie ponad 30 na całym świecie. Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – jeden z najwyższych budynków na świcie. 

Polityk dodał jeszcze, że na całym świecie odbywają się już od pewnego czasu akcje związane z rocznicą. Organizowane są spektakle, wystawy, festiwale, spotkania. Zaangażowano nawet… vlogerów. Do Polski przyjadą twórcy z Rumunii, którzy będą relacjonować obchody rocznicy odzyskania niepodległości.

Źródła informacji:

  1. 30 budynków na świecie rozbłyśnie na biało-czerwono na 100-lecie niepodległości, tvp.info [dostęp 11.11.2018].
  2. Chrystus w Rio i piramidy zostaną podświetlone na biało-czerwono. Z okazji polskiej rocznicy, wiadomości.wp.pl [dostęp 11.11.2018].
  3. Profil Twitter MON [dostęp 11.11.2018].
  4. Życzenia od dyplomatów płyną dla Polski i Polaków, tvp.info [dostęp 11.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.