Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

100 lat Polsko! Cały świat składa Polsce życzenia z okazji stulecia niepodległości

100 lat Polsko! (fot. _Alicja_ , lic. CC0)

fot._Alicja_ , lic. CC0 100 lat Polsko! (fot. _Alicja_ , lic. CC0)

Polska obchodzi dzisiaj setną rocznicę odzyskania niepodległości. Tę niezwykle ważną dla naszego kraju datę postanowiły uczcić także inne państwa. Z całego świata płyną do nas życzenia, a słynne budynki zostaną podświetlone na biało-czerwono.

Choć rocznica odzyskania niepodległości przypada 11 listopada 2018 roku, jej obchody w kraju i zagranicą zaczęły się już wcześniej.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w swoich mediach społecznościowych, nad Wisłę płyną życzenia od wojskowych sojuszników Polski. MON opublikował na swoim profilu na Twitterze filmik z powinszowaniami od Czech, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Kanady, Węgier, Estonii.

Oficjalne życzenia Polsce złożyła także prezydentka Litwy Dalia Grybauskaitė. Głowa sąsiedniego państwa po polsku winszowała nam z okazji rocznicy i przypomniała, że oba nasze kraje świętują. Na koniec dodała Za Waszą i naszą wolność!

Życzenia złożył nam także między innymi ambasador Francji, a papież Franciszek przypomniał o rocznicy, stwierdzając że łączy się w modlitwie z Polakami.

Screen tweeta opublikowanego przez MON.

Screen tweeta opublikowanego przez MON.

Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie Telewizji Polskiej z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości możemy się też spodziewać biało czerwonych iluminacji na całym świecie. Jak stwierdził:

Tym, co będzie najbardziej widoczne na świecie związane z naszym świętowaniem niepodległości, za co odpowiadamy jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych, to jest akcja podświetlania budynków i różnych ważnych miejsc na całym świecie na kolor biało-czerwony.

Mogę zdradzić, że 11 listopada między innymi figura Chrystusa w Rio de Janeiro będzie podświetlona na biało-czerwono, również Krzywa Wieża w Pizie, piramidy egipskie. Tych obiektów będzie ponad 30 na całym świecie. Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – jeden z najwyższych budynków na świcie. 

Polityk dodał jeszcze, że na całym świecie odbywają się już od pewnego czasu akcje związane z rocznicą. Organizowane są spektakle, wystawy, festiwale, spotkania. Zaangażowano nawet… vlogerów. Do Polski przyjadą twórcy z Rumunii, którzy będą relacjonować obchody rocznicy odzyskania niepodległości.

Źródła informacji:

  1. 30 budynków na świecie rozbłyśnie na biało-czerwono na 100-lecie niepodległości, tvp.info [dostęp 11.11.2018].
  2. Chrystus w Rio i piramidy zostaną podświetlone na biało-czerwono. Z okazji polskiej rocznicy, wiadomości.wp.pl [dostęp 11.11.2018].
  3. Profil Twitter MON [dostęp 11.11.2018].
  4. Życzenia od dyplomatów płyną dla Polski i Polaków, tvp.info [dostęp 11.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.