Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy ten strażnik z obozu koncentracyjnego odpowie za swoje zbrodnie? 94-latek stanął przed… sądem dla nieletnich!

Brama wejściowa do obozu Stutthof (fot. Polimerek, lic. GNU FDL)

fot.Polimerek, lic. GNU FDL Brama wejściowa do obozu Stutthof (fot. Polimerek, lic. GNU FDL)

Porusza się na wózku inwalidzkim, jest stary i zniedołężniały. Ale żyje, w przeciwieństwie do wielu ofiar obozu KL Stutthof, które zdaniem prokuratury pomógł zabić. W Muenster w Niemczech właśnie rozpoczął się proces 94-letniego strażnika z niemieckiego obozu koncentracyjnego.  

KL Stutthof to niemiecki obóz koncentracyjny, który działał od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku w Sztutowie, położonym niecałe 40 kilometrów od Gdańska.

Przez obóz przeszło 110 000 więźniów pochodzących z 28 państw. Ich pierwszy transport obejmował 150 Polaków i Żydów aresztowanych na terenie Gdańska tuż po niemieckiej agresji na Polskę.

Miejsce stało się prawdziwym piekłem, w którym zabijano więźniów na najróżniejsze sposoby, a skrajna brutalność była na porządku dziennym. Ze 110 000 osób, które tam trafiły, zginęło 65 000.

Jeden ze strażników KL Stutthof właśnie stanął przed sądem. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez agencję Reutersa, główny oskarżyciel w procesie 94-latka, Andreas Brendel, stwierdził, że podejrzany jest oskarżony o udział w kilkuset morderstwach. W Stutthof dla więźniów nie było litości:

Ludzie byli zabijani strzałem w tył głowy. Ludzi zostawiano by głodowali, zamarzali. Praktycznie nie ma metody zabijania, której nie użyto w Stutthof.

Co ciekawe, mimo podeszłego wieku podejrzanego proces odbywa się przed sądem dla nieletnich. Wynika to z faktu, że w chwili, gdy doszło do przestępstwa, o które jest oskarżany, mężczyzna był niepełnoletni. Obecnie, ze względu na jego wiek i stan zdrowia posiedzenia sądu zostały ograniczone do dwóch godzin dziennie.

Źródła informacji:

  1. Strażnik z obozu Stutthof przed sądem. „Pomoc w morderstwie kilkuset osób”, fakty.tvn24.pl [dostęp 07.11.2018].
  2. Wheelchair-bound 94-year old German on trial for Nazi crimes, reuters.com [dostęp 07.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.