Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ukraiński strażnik z nazistowskich obozów koncentracyjnych stanie przed niemieckim sądem. Polska prokuratura go nie chciała

Jakiw Palij (fot. Departament Sprawiedliwości USA)

fot.Departament Sprawiedliwości USA Jakiw Palij (fot. Departament Sprawiedliwości USA)

Prezydent Trump wzbudził wiele kontrowersji w związku polityką imigracyjną, jednak za tę jedną deportację raczej nie będzie krytykowany. 20 sierpnia 2018 roku deportowano do Niemiec Jakiwa Palija, podejrzewanego o zbrodnie wojenne z czasów drugiej wojny światowej.

Jakiw Palij to były polski obywatel narodowości ukraińskiej, którego nazwisko znajdowało się na dziesiątej pozycji na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Szymona Wiesenthala. Jego sprawą szerzej zainteresowano się jednak dopiero kilkanaście lat temu.

Palij wyruszył  za ocean w 1949 roku. Okłamał urzędników do spraw imigracyjnych twierdząc, że pracował na roli i w fabryce i nie miał nic wspólnego z Holokaustem i zbrodniami nazistowskimi.  W 2001 roku jego oszustwo wyszło na jaw i rozpoczęto postępowanie przeciwko niemu.

W 2003 roku stracił obywatelstwo USA w związku ze swoją zbrodniczą przeszłością. Jak się okazuje, w rzeczywistości w 1941 roku wstąpił na ochotnika do SS i szkolił się w niemieckim obozie w Trawnikach. Prokuratura oskarża go o współudział w zamordowaniu kilku tysięcy więźniów.

Co interesujące, rząd amerykański od kilkunastu lat próbował deportować Palija do Europy. Nazistowskiego zbrodniarza nie chciały przyjąć ani Niemcy, ani Ukraina, ani Polska. Prokuratura niemiecka nie chciała go przyjąć ponieważ… nigdy nie był obywatelem kraju. W tekstach ukazujących się na ten temat próżno szukać informacji, dlaczego na deportację i osądzenie zbrodniarza nie zgodził się polski wymiar sprawiedliwości. Obecnie Palij znajduje się w Wurzburgu, gdzie budowana jest sprawa przeciw niemu.

Źródła informacji:

  1. Germany ‚unlikely to prosecute’ Nazi guard deported from US, theguardian.com [dostęp 23.08.2018]
  2. Nazi labor camp guard living in New York deported to Germany, cnn.com [dostęp 23.08.2018]
  3. USA deportowały do Niemiec 95-letniego nazistę. Jakiw Palij ma mieć na sumieniu 7 tys. istnień, gazeta.pl [dostęp 23.08.2018].

Horror niemieckiej okupacji w książce:

Komentarze (4)

  1. Piterhinio Odpowiedz

    Jasne że nie chciała, bo Ukraiński wywiad ma nagrania kamer z klubów braci R. Z afery podkarpackiej. A na nagraniach są czołowi politycy PiS PO PSL SLD , oraz duchowieństwo i inne znane osoby publiczne. Jeśli by je ujawnili to rząd by upadł. Więc teraz wchodzą banderą w żyć.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.