Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znaleziono najprawdziwszy garniec złota, choć wcale nie leżał na końcu tęczy

Znaleziony "garniec złota "(fot. Italian Ministry of Cultural Heritage and Activities)

fot.Ministry of Cultural Heritage and Activities Znaleziony „garniec złota „(fot. Italian Ministry of Cultural Heritage and Activities)

Zwykle w opowieściach o znalezieniu garnca złota występują pochodzący z mitologii irlandzkiej leprechaun i tęcza. Tym razem sprawę załatwiła ekipa budowlańców we Włoszech. O swoim odkryciu zawiadomili władze.

W opuszczonym kinie w Como na północy Włoch zaczęto prowadzić prace remontowe. Budowlańcy w trakcie wykonywania swoich obowiązków natrafili na nietypowy przedmiot.

W czasie prac w piwnicy budynku znaleźli amforę, zawierającą przeszło 300 monet z okolic IV-V wieku n.e. Odkryty skarb został przetransportowany do mediolańskiego laboratorium konserwatorskiego, gdzie archeolodzy i konserwatorzy zabytków zajmą się jego przebadaniem.

Depozyty monet w rejonie Morza Śródziemnego są dość częste. Jak podaje serwis livescience.com, skarby zawierające większą ilość złotych monet należą jednak do rzadkości. W tym przypadku cenne przedmioty wypełniały amforę, która na co dzień służyła do przechowywania wina lub oliwy. Tajemnicą pozostaje, kto je tam złożył. Ze względu na ilość i sposób zabezpieczenia monet, naukowcy skłaniają się ku tezie, że złoto należało do jakiejś instytucji, na przykład banku. Epoka, w której ukryto skarb, to czas wielkich niepokojów w cesarstwie rzymskim i być może właściciele nigdy nie zdołali po nie wrócić.

Źródła informacji:

  1. Construction Crew Finds Stash of Ancient Gold Coins in Abandoned Italian Cinema, livescience.com [dostęp 11.09.2018]
  2. Hundreds of Roman gold coins found in basement of old theater, cnn.com [dostęp 11.09.2018]

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.