Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Archeolodzy odnaleźli pierwszą grecką amforę na ziemiach polskich

Odnalezienie Amfory potwierdza stare powiedzenie krążące wśród archeologów: najwspanialszych odkryć dokonuje się ostatniego dnia wykopalisk. Na zdjęciu prof. Sylwester Czopek prezentuje odnalezioną amforę.

fot.Materiały prasowe Uniwersytetu Rzeszowskiego Odnalezienie Amfory potwierdza stare powiedzenie krążące wśród archeologów: najwspanialszych odkryć dokonuje się ostatniego dnia wykopalisk. Na zdjęciu prof. Sylwester Czopek prezentuje odnalezioną amforę.

Naczynie pochodzi z drugiej połowy VII lub pierwszej połowy VI wieku p.n.e. Jest prawie kompletne, wysokie na 60 cm i oznaczone grecką literą delta. Odkrycia dokonano w grodzisku scytyjskim w Chotyńcu na Podkarpaciu, o którym niedawno pisaliśmy.

Naukowcy parę tygodni temu udowodnili, że grodzisko w Chotyńcu o powierzchni 40 ha, wzniesione ponad 2500 lat temu, zamieszkiwali Scytowie lub ludność od nich zależna. „Trzeba będzie inaczej spojrzeć na historię ziem polskich” wyrokował wtedy prof. Sylwester Czopek z Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik wykopalisk. Do tej pory sądziliśmy, że cywilizacyjne wpływy kulturowe nadeszły do nas z Zachodu. Od teraz możemy podejrzewać, że napłynęły do na ze Wschodu, poprzez handel ze śródziemnomorską kulturą grecką.

Amforę odnaleziono w zolniku, miejscu kultu, typowym dla scytyjskich grodów. Została najprawdopodobniej rozbita jako dar dla bogów. Do Chotyńca trafiła drogą handlową. Służyła jako pojemnik dla wina sprowadzanego być może przez scytyjską szlachtę. Import pochodził zapewne z jednej z greckich kolonii nad Morzem Czarnym.  „Symbolicznie przez to jedno znalezisko wkraczamy w świat kultury śródziemnomorskiej” konstatuje profesor Czopek.

Odkrycia dokonano w ostatnim dniu wykopalisk. W przyszłym sezonie badania będą kontynuowane. Do tej pory przebadano jedynie jedną czwartą powierzchni zolnika.

Źródła:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.