Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sterty szkieletów na hiszpańskim wybrzeżu. W pobliżu Walencji znaleziono masowy grób ofiar wojny domowej

Widok na Valle de los Caídos (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Widok na Valle de los Caídos (fot. domena publiczna)

W pobliżu hiszpańskiej Walencji znaleziono masowy grób. Badający go naukowcy są zdania, że to kolejny pochówek osób zamordowanych przez reżim generała Franco. Czy rodziny odnajdą wreszcie swoich bliskich?

Krewni ofiar reżimu Franco przez dekady próbowali dochodzić sprawiedliwości i poszukiwać miejsc pochówku swoich krewnych. Dzięki ich wysiłkowi i nieustannym naciskom znajdowane są kolejne masowe groby.

Szacuje się, że w czasie hiszpańskiej wojny domowej po stronie walczącej z reżimem zginęło około 110 000 żołnierzy. Kolejne ofiary pochłonęły dziesięciolecia rządów generała Franco. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez brytyjską stację „Sky News”, niedawna inicjatywa rządu hiszpańskiego mająca na celu usunięcie szczątków dyktatora z Valle de los Caídos, czyli mauzoleum upamiętniającego ofiary wojny domowej w Hiszpanii, odnowiła zainteresowanie opinii publicznej pochówkami ludzi zamordowanych przez jego reżim.

Doły śmierci…

W związku z tym zaczęto intensywniej pracować nad ich poszukiwaniem. Ciała ofiar były niejednokrotnie tuż po egzekucjach wrzucane do dołów śmierci, które wypełniano wapnem. Jeden z takich grobów odsłonięto we wtorek w miejscowości Patena.

Francisco Franco z żoną (fot. Vincente Martin, lic. CCA SA 3.0 U)

fot.Vincente Martin, lic. CCA SA 3.0 U Francisco Franco z żoną (fot. Vincente Martin, lic. CCA SA 3.0 U)

Archeolodzy sądowi zaczęli poszukiwania na cmentarzu, na którym w 1939 roku, kilka miesięcy po zakończeniu wojny domowej, pochowano dwie grupy po 50 więźniów. Gdy usunięto zwyczajne pochówki trumienne, oczom badaczy ukazały się całe stosy szkieletów. Archeolodzy podkreślają, że ta szczególna sytuacja zmusza ich do wyjątkowo skrupulatnej pracy, która przyniesie rodzinom ofiar odpowiedzi.

Jak zaznaczają reporterzy „Sky News”, w skali całego kraju prawdopodobnie 114 000 ofiar rządów Franco zostało pochowanych w masowych grobach. W 2007 roku hiszpańskie władze uchwaliły ustawę potępiającą zbrodnie reżimu, jednak kwestie finansowania ekshumacji i testów DNA pozostawiły władzom lokalnym. Co ciekawe, konserwatywna administracja unikała wspierania tych działań. Duży wkład w nie miały natomiast rodziny zamordowanych.

Źródła informacji:

  1. Hiszpanie usuną szczątki gen. Franco z mauzoleum zwycięzców wojny domowej, wyborcza.pl [dostpę31.08.2018].
  2. Human remains in mass grave from Spanish Civil War uncovered, news.sky.com [dostpę31.08.2018].

Komentarze (1)

  1. Anonim Odpowiedz

    Towarzyszko Janicka, a może tak cos o zbrodniach pani ideowych pobratymcow, lewakow, komunistow i wszelkiej lewicowej gadziny. Moze cos o jencach utopionych w jeziorze Valmasceda, o ksiezach przybijanych do krzyza, o zgwalconych zakonnicach (pani maz moglby napisac, on ma obsesje history zno seksualne), o rozstrzelanych klerykach. o zamordowanym dziecku obroncy twierdzy….

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.