Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

IPN uznał, że bestialstwa Niemców w czasie powstania warszawskiego można zakwalifikować jako zbrodnie przeciwko ludzkości

Kobiety wypędzone z Warszawy po zakończeniu powstania (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Kobiety wypędzone z Warszawy po zakończeniu powstania (fot. domena publiczna)

Warszawski pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej od lat prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnianych przez żołnierzy Trzeciej Rzeszy w trakcie powstania, które wybuchło w polskiej stolicy w 1944 roku. Właśnie zakwalifikowano je jako zbrodnię przeciwko ludzkości.

Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, prokurator Marcin Gołębiewicz poinformował Polską Agencję Prasową, że IPN przyjął kwalifikację niemieckich mordów w czasie powstania jako zbrodnię przeciwko ludzkości.

Jak możemy przeczytać na stronie PAP, od lat warszawski oddział Instytutu prowadzi zakrojone na szeroką skalę śledztwo, które obejmuje szereg zbrodni popełnionych na cywilnej ludności oraz rannych powstańcach, jacy przebywali w szpitalach.

Gołębiewicz tłumaczy, że prokuratorzy badają wydarzenia z poszczególnych dzielnic. Choć od rozpoczęcia walk minęły już 74 lata, po dzień dzisiejszy przesłuchiwani są świadkowie zbrodni.

IPN przejął także dokumenty zgromadzone przez dawną Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich, wśród których znalazły się między innymi protokoły zeznań świadków, które spisano w latach 60. I 70.

Jak podkreśla naczelnik warszawskiej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni, pociągnięcie do odpowiedzialności wykonawców zbrodni ze względu na upływ czasu jest wyjątkowo trudne, jednak za każdym razem, gdy możliwe jest ustalenie winy konkretnego żołnierza, otwiera się możliwość osądzenia go.

Ofiary rzezi Woli (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Ofiary rzezi Woli (fot. domena publiczna)

Zbrodnie przeciwko ludzkości się nie przedawniają, a winni ich popełnienia mogą zostać postawieni przed sądem w każdej chwili.  Głównym zadaniem, jakie stawia przed sobą Komisja jest jednak jak najdokładniejsze udokumentowanie bestialstw Niemców. Jak stwierdza Gołębiewicz:

Naszym celem jest uporządkowanie tej wiedzy, abyśmy byli w stanie przedstawić i opisać miejsca, gdzie dane osoby zginęły. Chcemy to zrobić idąc nawet kolejno po ulicach i budynkach – w którym budynku, którego dnia, kto został zabity i w jaki sposób, i również jakie jednostki – formacje niemieckie lub inne jednostki współdziałające z Niemcami dokonywały tych zbrodni.

Straty, jakie poniosła ludność Warszawy w trakcie powstania są ogromne. Według różnych szacunków, było to nawet 180 tysięcy zabitych. Pół miliona mieszkańców stolicy wypędzono. Jedną z największych zbrodni dokonanej przez Trzecią Rzeszę w powstańczej Warszawie była tak zwana rzeź Woli. W pierwszych dniach walk żołnierze niemieccy zamordowali w tej dzielnicy od 40 do 60 tysięcy osób, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Ludzi tych rozstrzeliwali bez sądu, nie siląc się nawet na namiastkę procesu, a następnie palili zwłoki.

Źródła informacji:

  1. Pion śledczy IPN prowadzi śledztwo ws. niemieckich zbrodni podczas Powstania Warszawskiego, dzieje.pl [dostęp 01.08.2018].
  2. Poszukiwani pokrzywdzeni i świadkowie w sprawie S 32.2016.Zn, dotyczącej zbrodni popełnionej w okresie sierpnia–września 1944 r. w Warszawie, przy ul. Litewskiej 14, ipn.gov.pl [dostęp 01.08.2018].
  3. Sprawiedliwość po latach? Pion śledczy IPN prowadzi śledztwo ws. niemieckich zbrodni podczas Powstania Warszawskiego, wpolityce.pl [dostęp 01.08.2018].

Komentarze (4)

  1. Aga Odpowiedz

    Mój Tata i jego siostra a moja ciocia, uczestnicy Powstania Warszawskiego mówili,że Ukraińcy byli bardziej okrutni.i bestialscy niż Niemcy.Dokonywali kradzieży na cywilnej ludności, gwałtów na kobietach..Byli pospolitymi bandytami, To była swołocz ,dzicz.. Mój Tata zawsze mówił ,że żaden Ukrainiec nie ma prawa przestąpić progu jego mieszkania.

  2. gabon77 Odpowiedz

    twój Tata , jego siostra i ciocia pletli bzdury – wśród wojsk tłumiących PW , ukraińcy stanowili ledwie promil, większość jednostek to niemcy, rosjanie i azerowie – potocznie ludzie każdego rosyjskojęzycznego nazywali ukraińcami – siły niemieckie użyte do walki z powstańcami liczyły ok.50tys. zaś samych Ukrańców było ledwie ok.400 , nie neguje że akurat Twoja rodzina mogła ich spotkać w czasie walk ale sama przyznasz ,że musiałby to być niezły fuks,

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.