Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Testy DNA ucinają historię Anastazji Romanowej. Zidentyfikowano ciała wszystkich członków carskiej rodziny

Rodzina carska (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Rodzina carska (fot. domena publiczna)

Szczątki Anastazji Romanowej, córki ostatniego cara Rosji, która rzekomo ocalała z egzekucji rodziny Mikołaja II, zostały zidentyfikowane. Koniec ze spekulacjami – dziewczynka zginęła razem z najbliższymi. Nowe testy DNA to potwierdzają.

Mikołaj II był carem Rosji i królem Polski. W wyniku rewolucji lutowej 1917 roku został zmuszony do abdykacji w imieniu swoim oraz swojego syna, carewicza Aleksego. Po przewrocie rodzina carska przetrzymywana była w areszcie domowym w Carskim Siole, a później przewieziono ją do Jekaterynburga, gdzie ostatecznie została rozstrzelana.

Jej członkowie, którzy nie zginęli od kul, zostali dobici bagnetami. Później ciała zostały wywiezione w ustronne miejsce, rozebrane, poćwiartowane, oblane kwasem i wrzucone do nieczynnych szybów dawnej kopalni. W 1991 roku przeprowadzono w tym miejscu ekshumację. W jej trakcie nie znaleziono kości najmłodszych członków rodziny – Aleksego i Marii, których szczątki odkryto później w Rosji.

Od śmierci Romanowów mija właśnie sto lat. Śledczy Federacji Rosyjskiej przeprowadzili nowe badania genetyczne kości znalezionych w szybie kopalnianym. W celu potwierdzenia pokrewieństwa osób pochowanych pod Jekaterynburgiem z rosyjską dynastią, ekshumowano również szczątki Aleksandra III, ojca Mikołaja II, i pobrano próbki materiału genetycznego od żyjących potomków rodu. Tym sposobem – porównując jego kości z poprzednikiem na tronie – dokonano identyfikacji cara Mikołaja II.

Przeanalizowano także materiał genetyczny pobrany od męża królowej brytyjskiej, księcia Filipa, który miał z carycą Aleksandrą wspólną babkę. Pozwoliło to zidentyfikować szczątki żony Mikołaja II, z którymi następnie porównano także kości dwójki młodszych dzieci, pochowanych w innym miejscu. Próbki do siebie pasowały. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „The Moscow Times”:

Wyniki badań genetycznych wykazały, że szczątki siedmiu z jedenastu znalezionych osób odpowiadają matce, ojcu, czterem córkom i synowi rodziny.

Wielka Księżna Anastazja (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wielka Księżna Anastazja (fot. domena publiczna)

Zamordowany przez bolszewików wraz ze swoimi najbliższymi ostatni car nadal jest bliski Rosjanom, a patriarcha Cyryl I uznał go wraz z żoną i piątką dzieci za męczenników prawosławia. Uroczyste obchody rocznicy śmierci Mikołaja II rozpoczęły się mszą w cerkwi, wystawionej w miejscu jego egzekucji.

Następnie procesja ruszyła w kierunku szybów kopalni, które były grobem cara przez lata.  Co ciekawe, cerkiew prawosławna odmawia uznania zidentyfikowanych przez naukowców szczątków rodziny carskiej za prawdziwe. Przedstawiciele prawosławnego duchowieństwa tłumaczą to tym, że muszą uzyskać absolutną pewność. W końcu car i jego najbliżsi zostali kanonizowani.

Źródła informacji:

  1. DNA Analysis Confirms Authenticity of Romanovs’ Remains, smithsonianmag.com [dostęp 19.07.2018]
  2. Fresh DNA tests authenticate bones of Russia tsar family, phys.org [dostęp 19.07.2018]
  3. Investigators Confirm Authenticity of Tsar Nicholas II’s Body from Burial Site, themoscowtimes.com [dostęp 19.07.2018]

Komentarze (1)

  1. Wyszeslawa Odpowiedz

    Kto te badania robił i nie do końca się zgodzę bo oni mają krewnych Czerwetynscy i Tekla Kampenhausen łącznie z Hiacyntem Wyszkowskim który jest moim krewnym .
    Testy moje DNA też pokazały Rosję:)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.