Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Donald Trump nie zna historii swojego kraju. Twierdzi, że Kanadyjczycy spalili Biały Dom zanim… w ogóle powstała Kanada!

Donald Trump i Justin Trudeau (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Donald Trump i Justin Trudeau (fot. domena publiczna)

W maju administracja amerykańska pod przywództwem Donalda Trumpa wprowadziła nowe taryfy związane z importem. Regulacje te uderzają między innymi w Kanadę. Gdy w tej sprawie Trump rozmawiał z premierem rządu północnego sąsiada, zaczął twierdzić, że Kanadyjczycy… spalili Biały Dom.

Amerykański prezydent Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z premierem Kanady Justinem Trudeau. Przedmiotem konwersacji była kwestia ograniczeń w handlu, jakie mają mieć wpływ między innymi na gospodarkę Kanady. Taryfy zostały wprowadzone, przynajmniej według podstawy prawnej uzasadniającej decyzję prezydenta, w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa (umożliwia to paragraf zawarty w amerykańskim prawie handlowym).

Jak relacjonuje stacja „CNN”, w czasie rozmowy telefonicznej Justin Trudeau próbował uzyskać od prezydenta Stanów Zjednoczonych informację, w jaki sposób import stali i aluminium z Kanady zagraża bezpieczeństwu Amerykanów. Trump starał się wybrnąć z tego niełatwego pytania obracając je w żart. Premier usłyszał w odpowiedzi pytanie, o to czy przypadkiem Kanadyjczycy nie spalili już kiedyś Białego Domu. W ten sposób amerykański prezydent udowodnił, jak słabo zna historię kraju, któremu przewodzi i budynku, w którym mieszka.

Donald Trump i Justin Trudeau w Białym Domu (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Donald Trump i Justin Trudeau w Białym Domu (fot. domena publiczna)

Jak się okazuje, jego wypowiedź była nawiązaniem do wojny 1812 roku. Był to konflikt pomiędzy Wielką Brytanią, a Stanami Zjednoczonymi, które 18 czerwca 1812 roku wypowiedziały jej wojnę. Jedną z przyczyn jego wybuchu były właśnie niekorzystne taryfy celne. Do wspomnianego spalenia Białego Domu doszło w trakcie tego konfliktu (w 1813 roku), jednak dokonali go nie Kanadyjczycy, a Brytyjczycy.

Była to angielska odpowiedź na atak Amerykanów na York (dzisiejsze Toronto), który został przez nich zajęty, doszczętnie splądrowany i po pięciu dniach spalony. Dopiero kilkadziesiąt lat później powstał związek brytyjskich kolonii północnoamerykańskich, Konfederacja Kanady, ustanowiona aktem brytyjskiego parlamentu dopiero w 1867 roku.

Źródło informacji:

Komentarze (1)

  1. Varian Wrynn Odpowiedz

    Kanada przypadkiem nie była wtedy kolonią Brytyjską? Kanada stała się konfederacją po 1867 roku,a Donald Trunp nawiązywał do wydarzenia z 1812 roku,czyli wtedy kiedy Kanada była kolonią Brytyjską czyli de facto Wielką Brytanią. Czyli Kanadyjczycy byli Brytyjczykami.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.