Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czym był Wyścig Pokoju?

Wyścig Pokoju, etap z Kutna do Poznania (fot. Bundesarchiv, Bild 183-1986-0511-014 CC-BY-SA 3.0)

Wyścig Pokoju, etap z Kutna do Poznania (fot. Bundesarchiv, Bild 183-1986-0511-014 CC-BY-SA 3.0)

Relacje na żywo z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Nachalna partyjna propaganda. Ale też wielkie emocje – szczególnie w latach, gdy na prowadzenie wysuwali się Polscy uczestnicy Wyścigu Pokoju.

Wieloetapowy wyścig kolarski był organizowany od 1948 roku (od 1950 pod nazwą Wyścig Pokoju), początkowo przez redakcje centralnych organów polskiej i czechosłowackiej partii komunistycznej ( „Trybunę Ludu” i „Rude Právo”), a od 1952 roku także przez redakcję wydawanej w NRD gazety tamtejszych komunistów „Neues Deutschland”.

Amatorzy na miarę zawodowców

Pierwsze wyścigi rozgrywano na trasie Warszawa–Praga i Praga–Warszawa, od 1952 roku zaś przy planowaniu przebiegu trasy uwzględniano również Berlin. W wyścigu brały udział zespoły narodowe składające się z tzw. amatorów.

Ci spośród nich, którzy pochodzili z krajów socjalistycznych, byli w gruncie rzeczy takimi samymi profesjonalistami jak ich ścigający się na Zachodzie koledzy i wbrew nazwie nie odbiegali poziomem sportowym od „zawodowców”, a wielu zaliczało się do ścisłej czołówki światowego kolarstwa.

Radziecki znaczek pocztow z 1985 roku (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Radziecki znaczek pocztowy z 1985 roku (fot. domena publiczna).

Nachalna propaganda

Imprezę, która wkrótce zyskała rangę najpoważniejszego wyścigu amatorów na świecie, rozgrywano co roku w maju. Radio oraz (z czasem) telewizja relacjonowały ją „na żywo”, z wykorzystaniem najnowocześniejszych w owych czasach środków technicznych (kamerzyści na motocyklach, relacje ze śmigłowca itp.).

Pomimo nachalnej, internacjonalistyczno-pacyfistycznej propagandy (symbolem Wyścigu był Picassowski „gołąbek pokoju”), brzmiącej dość fałszywie, zwłaszcza po dokonanej w sierpniu 1968 roku inwazji wojsk Układu Warszawskiego na kraj jednego z organizatorów tej imprezy – Czechosłowację, rywalizacja kolarzy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem społecznym w Polsce oraz w pozostałych demoludach.

Trasa wyścigu 1977 roku (fot. Bundesarchiv, Bild 183-00209-0033, lic. CC-BY-SA 3.0)

Trasa wyścigu 1977 roku (fot. Bundesarchiv, Bild 183-00209-0033, lic. CC-BY-SA 3.0)

Od największych sukcesów do kresu zainteresowania

Szczególnie wiele emocji dostarczyły Polakom: IX Wyścig Pokoju (2–15 maja 1956 roku) wygrany przez Stanisława Królaka oraz XXIII Wyścig Pokoju (12–26 maja 1970 roku), podczas którego indywidualnie zwyciężył Ryszard Szurkowski, a zespołowo – drużyna polska, co zapoczątkowało trwające przez całą pierwszą połowę lat 70. międzynarodowe sukcesy polskiego kolarstwa.

W latach 80. impreza ta, przede wszystkim w Polsce, znacznie straciła na popularności. Po rozpadzie bloku radzieckiego i po likwidacji podziału kolarstwa na „zawodowe” i „amatorskie” zrezygnowano z organizowania jej. Reaktywowana w latach 90., nie odzyskała już dawnego znaczenia.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Abecadła PRL-u. Pozycja autorstwa Zdzisława Zblewskiego została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 2008 roku.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.

Fascynujący obraz życia w komunistycznej Polsce

Komentarze (1)

  1. Anonim Odpowiedz

    Troche skromny ten tekst. Nic o organizacji frekwencji, spedzaniu uczniow ze wszytkich szkol w miscie, o obowiazkowych swiadczeniach zakladow pracy, o zapisie cenzury zabraniajacym uzywania slowa Niemiec Niemcy, na okreslenie zawodnikow I kibicow z NRD….No I nic na temat jedynego wyscigu rozgrywanego w ZSRR I jego zwiazku z katastrofa czarnobylska….

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.