Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szef ukraińskiego IPN reaguje na wywiad ministra Szczerskiego. Czy pomnik pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej jest zagrożony?

Krzysztof Szczerski. (fot. Adrian Grycuk, lic. CA-SA 3.0).

fot.Adrian Grycuk, lic. CA-SA 3.0 Krzysztof Szczerski. (fot. Adrian Grycuk, lic. CA-SA 3.0).

Kilka dni temu portal wPolityce opublikował wywiad na temat ekshumacji, jakiego udzielił mu minister Krzysztof Szczerski. Teraz reaguje na niego szef ukraińskiego IPN. Czy musimy obawiać się o polskie pomniki i miejsca pamięci na Ukrainie?

Szczerski wypowiedział się w kontekście wizyty Prezydenta Dudy na Ukrainie i rozmów, jakie głowa polskiego państwa prowadziła z Petrem Poroszenką. Głównymi przedmiotami dyskusji były przyszłe działania na forum ONZ i kwestia ekshumacji Polaków pomordowanych na Ukrainie. O kontrowersjach związanych z poszukiwaniem szczątków pisaliśmy tutaj, a o problemach z miejscami pamięci – tutaj.

Jak stwierdził Szczerski w wywiadzie, strona ukraińska oddelegowała do rozmów z Polakami wicepremiera oraz zadeklarowała, że ekshumacje powinny zostać w niedługim czasie wznowione. Z jego słów wynika, że podczas dyskusji miała się zrodzić „nowa formuła upamiętnień”:

Zgodnie z nią należy przeprowadzić ekshumacje, potem zbudować groby, a treść, która się na nich znajdzie, musi być zgodna z prawdą historyczną. Treść upamiętnienia nie może mieć charakteru politycznego, jak chociażby napis, który znalazł się na pomniku strzelców siczowych na Przełęczy Wereckiej.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.