Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Prezydenci Polski i Ukrainy próbują się porozumieć w sprawie zniesienia zakazu ekshumacji, a tymczasem Polska zamyka granicę przed ukraińskim urzędnikiem

Krzysztof Szczerski w Sejmie w 2014 roku.

fot.Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 pl Krzysztof Szczerski w Sejmie w 2014 roku.

W piątek doszło do spotkania Wiceprzewodniczących Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy – Krzysztofa Szczerskiego i Kostiantyna Jelisejewa. Politycy zadeklarowali rozwiązanie wzajemnych problemów i współpracę. Ostatnie wydarzenia na granicy z Ukrainą pokazują jednak, że napięcie wciąż nie zostało rozładowane.

Do ponad czterogodzinnego spotkania szefa gabinetu prezydenta Polski Krzysztofa Szczerskiego i wiceszefa administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyna Jelisiejewa doszło w piątek w Krakowie. Zostało ono uzgodnione przez prezydentów obu krajów, Andrzeja Dudę i Petra Poroszenkę. Posiedzenie zainicjował ukraiński przywódca w związku z napięciem w relacjach między Warszawą i Kijowem.

Jak zapisano w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, strony m.in. potwierdziły swoje przywiązanie do wzmocnienia strategicznego partnerstwa oraz uznały potrzebę kontynuacji prac dwustronnej międzyrządowej komisji ds. ochrony i przywrócenia dziedzictwa kulturowego. Przedstawiły także swoje stanowiska i oczekiwania względem Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada bieżącego roku w Brukseli.

Podczas posiedzenia omówione zostały przygotowania do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie, która odbędzie się w grudniu. Znajduje się tam Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu, w którym spoczywają szczątki ponad 4 tysięcy polskich ofiar NKWD oraz około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.

Krzysztof Szczerski podczas piątkowych rozmów z Konstiantinem Jelisejewem. Screen z oficjalnej strony Kancelarii Prezydenta RP.

Krzysztof Szczerski podczas piątkowych rozmów z Konstiantinem Jelisejewem. Screen z oficjalnej strony Kancelarii Prezydenta RP.

Co jeszcze istotniejsze, strony polska i ukraińska uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony i postanowiły zarekomendować obu rządom, by w tej sprawie spotkali się wicepremierowie Piotr Gliński i Pawło Rozenko. Dogadały się też, że wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione.

Kluczowe ustalenia dotyczyły wprowadzonego pod koniec kwietnia tego roku przez ukraiński IPN zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Został on wydany w reakcji na zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu (o którym pisaliśmy w naszym artykule).

W związku z tym zakazem, polskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało na początku listopada uruchomienie procedury wzbraniającej wjazdu wobec Ukraińców o „skrajnie antypolskim stanowisku”, blokujących na poziomie administracyjnym ekshumacje i upamiętnienie polskich ofiar. Od tego wtorku zakaz już obowiązuje.

Oto co zostało ze słynnego pomnika UPA w Hruszowicach (stan na 08.05.2017).

fot.archiwum prywatne Oto co zostało ze słynnego pomnika UPA w Hruszowicach (stan na 08.05.2017).

Przedwczoraj po raz pierwszy nie wpuszczono do Polski ukraińskiego urzędnika. 17 listopada 2017 roku pogranicznicy z przejścia Szeginie-Medyka wycofali Światosława Szeremetę, sekretarza ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień żołnierzy i ofiar wojen oraz politycznych represji. Poinformowali go, że ma roczny zakaz wjazdu do Polski, a także do strefy Schengen.

Sam ukraiński urzędnik skomentował, że nie uważa, by jego działania były „antypolskie”, a także, że nie otrzymał żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie zakazu wjazdu. Jak wyjaśnił, delegacja stowarzyszenia Nadsiannia jechała do Łańcuta, gdzie jej członkowie zamierzali odwiedzić groby żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W reakcji na sytuację na granicy ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało w trybie pilnym polskiego ambasadora Jana Piekło. Do spotkania doszło w sobotę po południu. Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety. W trakcie rozmowy ustalono, że mimo to Polska i Ukraina powinny kontynuować rozmowy w sprawie ekshumacji, że porozumienia krakowskie są nadal obowiązujące i że powinniśmy doprowadzić do wdrożenia ich w życie.

Źródła informacji:

  1. Ministrowie Krzysztof Szczerski i Kostiantyn Jelisejew spotkali się w Krakowie, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Ukraiński urzędnik niewpuszczony do Polski. Kijów wezwał ambasadora i „wyraził ubolewanie”, TVN24.
  3. „Zakaz ekshumacji na Ukrainie powinien zostać zniesiony”, Rzeczpospolita.
  4. Zakaz wjazdu do Polski dla ukraińskiego urzędnika, Onet.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.