Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Chcesz wypić za pilotów z Dywizjonu 303? Teraz możesz to zrobić wódką wzorowaną na trunku, jaki pędzili!

Wódka Squadron 303 w zestawie z drewnianą skrzyneczką i kieliszkami.

fot.materiały promocyjne producenta Wódka Squadron 303 w zestawie z drewnianą skrzyneczką i kieliszkami.

Na polski rynek właśnie wkroczyła wódka Squadron 303, inspirowana tradycją polskiego dywizjony lotniczego. Kształt butelki przypomina używane przez pilotów piersiówki, a w recepturę odtworzył profesor biochemii z Oksfordu. Ostrzegamy jednak: nie jest to tani alkohol!

Pomysł na wódkę Squadron 303 (pol. Dywizjon 303) wziął się z odnalezienia piersiówki jednego z dowódców dywizjonu, Waleriana Żaka. Tę inspirację firma English Spirit Distillery, znajdująca się ledwie kilka kilometrów od wojennej bazy pilotów RAF, postanowiła w pełni wykorzystać. Kształt butelki wzorowany jest właśnie na manierkach używanych przez polskich pilotów podczas bitwy o Anglię, a sposób destylacji oparto na oryginalnej recepturze.

Dr John Walters, właściciel firmy i były profesor biochemii na Uniwersytecie w Oksfordzie, odtworzył proces destylacji z ziemniaków odmiany Król Edward (bogatej w cukier i skrobię) w 200-litrowych miedzianych alembikach. Dojrzewający 10 dni trunek ma słodki i delikatny smak. Zawiera 40% alkoholu, nie wymaga schładzania i świetnie nadaje się do picia zarówno w czystej wersji, jak i do komponowania drinków. Jak twierdzą francuscy znawcy, idealnie pasuje do łososia i kawioru.

Polski rynek od kilku dni jest jedenastym, na którym można kupić wódkę Squadron 303. Producenci są przekonani, że Polska stanie się – obok Francji – ich wiodącym rynkiem zbytu, a w przyszłym roku uda im się podwoić sprzedaż. Trunek dostępny jest w wybranych sklepach specjalistycznych (między innymi Ballantines) oraz barach i pubach.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.