Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pilot z Dywizjonu 303, który dzięki ogromnej mobilizacji Polaków został bohaterem wystawy na stulecie RAF nie żyje

Franciszek Kornicki w 2010 roku ponownie za sterami Spitfire'a.

fot.Pk 104, lic. GFDL Franciszek Kornicki w 2010 roku ponownie za sterami Spitfire’a.

W czwartek odszedł z tego świata podpułkownik Franciszek Kornicki. Był pilotem Dywizjonu 303 oraz dowódcą Dywizjonów 308 i 317. Dwa miesiące temu zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika „The Telegraph” na bohatera przyszłorocznej wystawy na stulecie RAF.

O śmierci pilota poinformowała świat Gmina Mircze za pośrednictwem swojego profilu facebookowego. Wczoraj ogłosiła, że na posiedzeniu rady uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego 16 listopada 2017 roku podpułkownika Franciszka Kornickiego.

We wrześniu tego roku Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum RAF i dziennika „The Telegraph” na bohatera wystawy z okazji stulecia Królewskich Sił Powietrznych w 2018 roku. Polski pilot zdobył 325 tys. głosów – aż szesnastokrotnie więcej niż wszyscy jego rywale łącznie! Kornicki przyznał po ogłoszeniu wyników, że jest „zaskoczony i nieco oszołomiony” swoją popularnością i dodał, że był tylko „jednym z bardzo wielu”, którzy przyczynili się do triumfu w II wojnie światowej.

Franciszek Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 roku w Wereszynie. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, z której przeszedł do 162 Eskadry Myśliwskiej w III Dywizjonie Myśliwskim 6 Pułku Lotniczego Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku jako pilot Armii „Łódź”. Po ataku ZSRR udało mu się ewakuować do Rumunii.

Ze sfałszowanymi dokumentami Kornicki trafił do Francji, gdzie przeszedł szkolenia w bazie Lyon Bron. Po francuskiej kapitulacji udało mu się przedostać do Wielkiej Brytanii, gdzie latał w legendarnym Dywizjonie 303 i w Dywizjonie Myśliwskim Nocnym 307. W 1941 roku dostał się do nowo sformowanego Dywizjonu 315.

Franciszek Kornicki na służbie w Dywizjonie 315.

fot.Gabukasv, lic. CC BY-SA 4.0 Franciszek Kornicki na służbie w Dywizjonie 315.

W 1943 roku, w wieku 26 lat, Kornicki został najmłodszym dowódcą w Polskich Siłach Powietrznych obejmując Dywizjon 308, a później także 317. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, nie uznając komunistycznej władzy w Polsce. Do przejścia na emeryturę w 1972 roku służył w Royal Air Force.

Za zasługi wojenne Kornicki został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Polski pilot trzykrotnie otrzymał także Krzyż Waleczny, w 2011 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w tym roku Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Śmierć nastąpiła ledwie miesiąc przed 101 urodzinami. W ostatnich chwilach życia towarzyszyła Kornickiemu Pat, jego małżonka od 69 lat, oraz synowie Peter i Richard. W rozmowie z PAP prezydencki minister ds. polonijnych Adam Kwiatkowski powiedział: „Odszedł kolejny bohater walk o niepodległą i wolną Polskę. Człowiek, który tak bardzo wiele zrobił dla Polski. (…) był jedną z osób, które tworzyły naszą historię i jest naszym wyzwaniem, aby najmłodsze pokolenia pamiętały o tych bohaterach, bo gdyby nie ich walka nie żylibyśmy teraz w wolnej i demokratycznej Polsce”.

Źródła informacji:

  1. Nie żyje płk Franciszek Kornicki, legendarny pilot Dywizjonu 303, Newsweek.
  2. Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył w plebiscycie „Telegrapha”, TVP Info.
  3. Zmarł Franciszek Kornicki, weteran walk powietrznych w Wielkiej Brytanii, Wprost.
  4. Zmarł pilot Dywizjonu 303. Pułkownik Kornicki miał 100 lat, TVN24.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.