Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Butelka wina z czasów Jerzego Waszyngtona

Kolekcja madery

fot.Karel Vízner, Geum/CC BY-SA 3.0 Kolekcja madery

Podczas prac konserwatorskich w Muzeum Liberty Hall w Union (stan New Jersey) odnaleziono jedną z najstarszych – i największą w USA – kolekcję wina madera.

Składają się na nią trzy skrzynie z dwunastoma butelkami w każdej oraz 42 dymiony do transportu alkoholi. Najstarsza pochodzi z 1796 roku, a więc z czasów, gdy prezydentem Stanów Zjednoczonych był jeszcze Jerzy Waszyngton. Na świecie zachowało się około 100 – 150 butelek XVIII-wiecznej madery, niezwykle cenionego w tamtych czasach słodkiego wina, serwowanego jako aperitif albo do deseru. Na aukcjach przekraczają cenę 20 tysięcy dolarów.

Ciekawa jest historia kolekcji. Najprawdopodobniej sprowadził ją z Madery przez Filadelfię bogaty importer Robert Lenox, jeden z prekursorów winiarstwa w USA. Po jego śmierci wino sprzedano na aukcji komuś z rodziny Kaen – jednego z ważniejszych klanów politycznych w historii Ameryki, do którego należała wiktoriańska willa z 1772 roku – obecne Muzeum Liberty Hall. W okresie prohibicji butelki cennego wina zamurowano.

Madera, którą ze względu na bardzo wysoką cenę uważano za trunek elit, nazywana była „winem nieśmiertelnym”. Proces jej powstawania, transportu i przechowywania sprawia, że i dzisiaj – po 250 latach – nadal nadaje się do spożycia. Niestety, nikt nie będzie mógł jej skosztować. Cała kolekcja znajdzie miejsce w muzealnych witrynach jako pamiątka historyczna.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.