Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Setki butelek po alkoholu z czasów I wojny światowej znaleziono w Izraelu

Stare butelki alkoholu.

fot.domena publiczna Stare butelki alkoholu.

Zostawili je za sobą brytyjscy żołnierze. Archeolodzy pracujący w pobliżu miasta Ramla, spodziewali się raczej narzędzi z epoki paleolitu. Przekopując teren przeznaczony pod nową autostradę dokonali znacznie bardziej zaskakującego odkrycia. Z suchej ziemi wydobyli setki butelek po ginie, winie, piwie i innych trunkach.

Palestyna znajdowała się pod panowaniem Brytyjczyków od 1917 do 1948 roku. W miejscu, w którym znaleziono ślady ich obecności, poddani Jerzego V rozbili obóz przed zdobyciem Jerozolimy. Dokładnie sto lat później butelki po ginie Gordons i whisky John Dewar’s zostały starannie wydobyte przez ekipę Izraelskiego Departamentu Zabytków. Znaleziono nie tylko puste flaszki, ale też szczoteczki do zębów, guziki, zestawy do golenia a także srebrną końcówkę tzw. „swagger stick” będącego dla oficerów armii Wspólnoty atrybutem władzy.

Rząd izraelski ma nadzieję, że odkrycia (w połączeniu z rocznicą militarnej kampanii w Palestynie) przyczynią się do tego, by region odwiedził przedstawiciel rodziny królewskiej.

Źródło informacji: Telegraph

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.