Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Setki butelek po alkoholu z czasów I wojny światowej znaleziono w Izraelu

Stare butelki alkoholu.

fot.domena publiczna Stare butelki alkoholu.

Zostawili je za sobą brytyjscy żołnierze. Archeolodzy pracujący w pobliżu miasta Ramla, spodziewali się raczej narzędzi z epoki paleolitu. Przekopując teren przeznaczony pod nową autostradę dokonali znacznie bardziej zaskakującego odkrycia. Z suchej ziemi wydobyli setki butelek po ginie, winie, piwie i innych trunkach.

Palestyna znajdowała się pod panowaniem Brytyjczyków od 1917 do 1948 roku. W miejscu, w którym znaleziono ślady ich obecności, poddani Jerzego V rozbili obóz przed zdobyciem Jerozolimy. Dokładnie sto lat później butelki po ginie Gordons i whisky John Dewar’s zostały starannie wydobyte przez ekipę Izraelskiego Departamentu Zabytków. Znaleziono nie tylko puste flaszki, ale też szczoteczki do zębów, guziki, zestawy do golenia a także srebrną końcówkę tzw. „swagger stick” będącego dla oficerów armii Wspólnoty atrybutem władzy.

Rząd izraelski ma nadzieję, że odkrycia (w połączeniu z rocznicą militarnej kampanii w Palestynie) przyczynią się do tego, by region odwiedził przedstawiciel rodziny królewskiej.

Źródło informacji:

Komentarze (2)

    • Członek redakcji |Anna Winkler Odpowiedz

      Drogi Macieju,

      Zapraszamy do wyrażania swoich opinii, ale prosimy o więcej umiaru w ich formułowaniu :).

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.