Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Radzyminem (13–15 sierpnia 1920)

Polska piechota w okopie w pobliżu Radzymina.

fot.domena publiczna Polska piechota w okopie w pobliżu Radzymina.

Bitwa pod Radzyminem (13–15 sierpnia 1920) – starcie stanowiące część bitwy warszawskiej 1920 roku.

Główny wysiłek nacierającego na stolicę Polski Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego koncentrował się w rejonie miasteczka Radzymin (pow. warszawski). Nacierający bolszewicy dwukrotnie zajmowali Radzymin, usiłując sforsować pozycje na przedmościu broniącym dostępu do Warszawy, a polskie kontruderzenia dowodzone przez gen. Lucjana Żeligowskiego ich wypierały.

Mające bardzo krwawy przebieg walki, zwłaszcza pod Ossowem (tu 14 VIII zginął ks. Ignacy Jan Skorupka) i Wólką Radzymińską, wygasły dopiero po zmianie ogólnej sytuacji w bitwie warszawskiej, której bój pod Radzyminem był ważnym i w znacznym stopniu autonomicznym składnikiem.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Wybrane starcia z okresu bitwy warszawskiej 1920 roku: