Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nadciąga Napoleon! – zobacz zwiastuny filmu

Joaquin Phoenix jako „Napoleon” / materiały promocyjne

Ridley Scott, twórca takich filmów, jak „Gladiator”, „Robin Hood” czy „American Gangster” (opowiadający o życiu Franka Lucasa) w tym roku po raz kolejny zachwyci nas kolejną swoją produkcją.

Tym razem będzie to „Napoleon”, w którym przyjrzymy się temu, jak przyszły cesarz stawał się geniuszem strategii oraz jego związkowi z Józefiną. Co ciekawe, film ten pierwotnie miał nosić zupełnie inny tytuł, który miał brzmieć „Kitbag”. Słynny reżyser zdecydował się jednak zmienić go na bardziej oczywiste słowo. Natomiast wyraz kitbag, który można było rozumieć jako „plecak” nawiązywać miał do słów Napoleona, który stwierdził, że „każdy żołnierz nosi w plecaku buławę”

Nawiasem mówiąc, sam reżyser miał już okazję zetknąć się z epoką napoleońską, lecz było to już prawie pół wieku temu. Jeszcze w 1977 roku wyreżyserował bowiem film „Pojedynek” opowiadający o próbujących zakończyć swój spór dwóch żołnierzach armii Napoleona. À propos armii cesarza Francji: w „Napoleonie” możemy się spodziewać wielu naprawdę widowiskowych scen batalistycznych.

Scenariusz do filmu napisał David Scarpa, natomiast dla nas istotna jest informacja, że za zdjęcia odpowiada wieloletni już współpracownik Ridleya Scotta, czyli Dariusz Wolski. Muzyka skomponowana została przez Martina Phippsa. W roli Napoleona zobaczymy znanego, chociażby z filmu „Joker” Joaquina Phoenixa, natomiast w postać Józefiny wcieliła się Vanessa Kirby. Jej kochanka, a jednocześnie francuskiego polityka Paula Barrasa zagra Tahar Rahim.

Na początku tego tygodnia ukazał się już zwiastun filmu. W Stanach Zjednoczonych jego premiera została wyznaczona na weekend, w którym Amerykanie obchodzą Dzień Dziękczynienia, czyli 22 listopada. My, żeby móc obejrzeć go w kinie, nie będziemy musieli czekać znacząco dłużej. W Polsce bowiem jego premiera ma mieć miejsce już 24 listopada.

Dodatkowo portal Filmweb zachęca, by na seans wybrać się odpowiednio najedzonym oraz wybrać kino, w którym są wygodne fotele, ponieważ całościowo film ma trwać 157 minut i 43 sekundy. Czy dacie radę?

Źródła:

  1. Charzyński, Ridley Scott zmienia tytuł swojego nowego filmu Kitbag, https://scroll.morele.net/rozrywka/ridley-scott-zmienia-tytul-swojego-nowego-filmu-kitbag/, dostęp: 11.07.2023.
  2. Kozłowski, „Napoleon” Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem. Jest ZWIASTUN, https://film.dziennik.pl/nowosci-vod/artykuly/8758902,napoleon-ridleya-scotta-z-joaquinem-phoenixem-jest-zwiastun.html, dostęp: 11.07.2023.
  3. Ł. Muszyński, „Napoleon”: jest zwiastun! Joaquin Phoenix i Ridley Scott o francuskim cesarzu, https://www.filmweb.pl/news/%22Napoleon%22%3A+jest+zwiastun+Joaquin+Phoenix+i+Ridley+Scott+o+francuskim+cesarzu-151403, dostęp: 11.07.2023.
  4. Walkiewicz, Nie idźcie na głodniaka. Tyle potrwa „Napoleon” z Joaquinem Phoenixem, https://www.filmweb.pl/news/Znamy+czas+trwania+filmu+%22Napoleon%22+Ridleya+Scotta+z+Joaquinem+Phoenixem-151294, dostęp: 11.07.2023.

Komentarze (2)

  1. rubmd Odpowiedz

    Thank you for the auspicious writeup It in fact was a amusement account it Look advanced to more added agreeable from you By the way how could we communicate

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.