Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szczątki ulubionego generała Napoleona znalezione pod… parkietem do tańca? Niezwykłe odkrycie w Smoleńsku

Generał Gudin został śmiertelnie zraniony na polu bitwy pod Górą Walutyną.

fot.Henri Félix Emmanuel Philippoteaux/domena publiczna Generał Gudin został śmiertelnie zraniony na polu bitwy pod Górą Walutyną.

Pod fundamentami parkietu do tańca w jednym ze smoleńskich parków archeolodzy natrafili na niezwykłe znalezisko – ludzkie szczątki pochodzące z okresu napoleońskiej inwazji na Rosję. Najprawdopodobniej należały do generała Charlesa Etienne Gudina, ulubieńca cesarza Francuzów.

Generał Charles Etienne Gudin zmarł w wieku 44 lat 22 sierpnia 1812 roku w wyniku ran odniesionych podczas bitwy pod Górą Wlutyną trzy dni wcześniej. Kula armatnia trafiła go w nogi. Lewą lekarze musieli amputować poniżej kolana, prawa również została poważnie uszkodzona.

To te charakterystyczne obrażenia dostarczyły archeologom wskazówki, na podstawie których dokonali wstępnej identyfikacji szczątków. Ciało odkryte w trumnie również było bowiem pozbawione lewej dolnej kończyny, a na prawej zauważono ślady urazów analogiczne do tych, które opisano w dokumentacji medycznej generała z 1812 roku.

Gudin należał do ulubionych generałów Bonapartego (panowie znali się od dzieciństwa i walczyli ramię w ramię w wielu starciach). Jego imię widnieje na paryskim Łuku Triumfalnym, a w Wersalu można znaleźć popiersie wojskowego. Na cześć Gudina nazwano też jedną z ulic w Paryżu. Zgodnie z przekazami, po śmierci usunięto z jego ciała serce i przywieziono je do francuskiej stolicy, gdzie spoczęło w kaplicy na cmentarzu Cmentarz Père Lachaise.

Tym bardziej zaskakujące jest miejsce odkrycia szczątków – i fakt, że nie zostało ono lepiej oznakowane.

Serce Gudina spoczęło w kaplicy przy cmentarzu Cmentarz Père Lachaise.

fot.Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 Serce Gudina spoczęło w kaplicy przy cmentarzu Cmentarz Père Lachaise.

Jak mówi francuski archeolog Pierre Malinovsky, który brał udział w pracach wykopaliskowych w smoleńskim parku: „To historyczny moment nie tylko dla mnie i moich kolegów, ale i dla tych dwóch krajów [Francji i Rosji – przyp. M.P.]”. Naukowiec dodał też: „Napoleon był jedną z ostatnich osób, która widziała Gudina żywego, co również jest bardzo istotne. Ponadto to jeden z pierwszych generałów epoki napoleońskiej, którego szczątki udało się znaleźć”.

Teraz badacze zamierzają przeanalizować DNA pobrane ze szkieletu, by upewnić się, że faktycznie prawidłowo zidentyfikowali szczątki (generał Gudin ma znanych, żyjących krewnych, którzy dostarczą próbek do porównania).

Napoleońska kampania na wschodzie zakończyła się dla cesarza Francuzów tragicznie – nie tylko stracił bliskiego przyjaciela. Wyprawa przeciwko rosyjskiemu imperium stała się początkiem upadku Bonapartego. Ale dlaczego w ogóle zdecydował się zaatakować Rosję?

Źródła informacji:

  1. Laura Geggel, Remains of Napoleon’s One-Legged General Found Under Russian Dance Floor, Live Science (dostęp: 15.07.2019).
  2. Andrew Osborn, Remains of one of Napoleon’s 1812 generals believed found in Russia, Reuters (dostęp: 15.07.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.