Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

22 sierpnia. W 1791 roku wybuchła rewolucja haitańska

Najważniejsze rocznice

Rewolucja doprowadziła do wyzwolenia się Haiti spod francuskich rządów.

Rewolucja doprowadziła do wyzwolenia się Haiti spod francuskich rządów.

22 sierpnia 1791 roku wybuchła rewolucja haitańska. Po trzynastu latach zmagań doprowadziła ona do odzyskania przez kolonię niepodległości.

Pod rządami francuskimi sytuacja czarnoskórych niewolników na San Domingo była wyjątkowo trudna mimo bogactwa samej wyspy. Nadzieję na poprawę sytuacji przyniosła dopiero rewolucja francuska. Zapowiadała ona poprawę losu czarnoskórych. Już przed wybuchem rebelii działało zresztą w Paryżu Towarzystwo Przyjaciół Czarnych, które postulowało stopniowe znoszenie niewolnictwa. Mimo to pierwsze lata rewolucji nie przyniosły znaczących zmian.

Decyzja o wywołaniu powstania zapadła 14 sierpnia 1791 roku. Pierwsza rebelia, której przywództwo objęli  Vincent Ogé i Jean-Baptiste Chavannes, zakończyła się fiaskiem. W kolejnych latach podejmowano jednak dalsze próby. Mimo zbrojnych interwencji Anglików, Hiszpanów i Francuzów nie udało się ich całkowicie stłumić. Co ciekawe, do pacyfikacji buntu zostali wykorzystani także żołnierze polscy z Legionów Dąbrowskiego.

Stopniowo rebelianci rośli w siłę. Zaczęli odnosić znaczące sukcesy zwłaszcza po tym, jak dołączył do nich François-Dominique Toussaint L’Ouverture, wyzwoleniec służący początkowo w armii hiszpańskiej. Przewodził on rewolcie do 1802 roku.

Ostatecznie po 13 latach wojen 1 stycznia 1804 roku proklamowano niepodległość Haiti. Wyspa stała się drugim niepodległym państwem w Ameryce Północnej i pierwszą na świecie republiką rządzoną przez czarnoskórych.