Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Izraelski polityk atakuje: Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady

Yair Lapid (fot. Amirosan, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.Amirosan, lic. CC BY-SA 4.0 Yair Lapid (fot. Amirosan, lic. CC BY-SA 4.0)

Od czasu kontrowersyjnej ustawy o IPN, izraelski polityk Yair Lapid ostro potępiał Polskę za „próbę zaprzeczania polskiego współudziału w Holokauście”. Gdy Polska ambasada publicznie zwracała mu uwagę, domagał się przeprosin. Teraz w wywiadzie Lapid posuwa się jeszcze dalej.

Yair Lapid jest osobowością medialną, dziennikarzem, pisarzem, politykiem i członkiem Knesetu oraz byłym ministrem finansów Izraela. Izraelski korespondent Nissn Tzur przeprowadził z nim niedawno wywiad, w którym padło wiele szokujących słów. Jak stwierdził w nim polityk, Niemcy celowo zbudowali swój przemysł zagłady w Polsce, bo:

Wiedzieli, że ludność polska im pomoże. […] wiedzieli, że w Polsce jest antysemityzm i miejscowa ludność będzie im pomocna. Oczywiście mam nadzieję, że wraz z upływem lat skala antysemityzmu w Polsce zmniejszy się, ale nie nastąpi to jeśli rząd pomaga ukryć przeszłość, zamiast uczyć się od niej.  

Izraelski dziennikarz zapytał, czy Yair Lapid wycofuje się choć z części słów sprzed ponad roku. Polityk stwierdził wówczas, że Były polskie obozy śmierci i żadne prawo nie może tego zmienić. Jego stwierdzenie wywołało falę oburzenia. Obecnie Lapid nie tylko podtrzymał swoją ówczesną opinię, ale też poszedł o krok dalej. Oznajmił, że jego słowa były całkowicie uzasadnioną krytyką, która wywołała reakcje antysemickie. Uznał też, że to wina polskiego rządu, który ów antysemityzm legitymizuje.

Na słowa Lapida odpowiedział Paweł Kukiz. Polski polityk stwierdził, że Izraelczyk zionie do Polski i Polaków nienawiścią porównywalną z nienawiścią Hitlera do Żydów.

Źródła informacji:

 1. Izraelski polityk ostro: antysemici patrzą, co robi polski rząd i zauważają – OK, to nam daje zielone światło, onet.pl [dostęp 10.05.2019].
 2. Kukiz odpowiada Lapidowi: „Jeśli Żydzi chcą odzyskania mienia bezspadkowego, to niech zwrócą się z tym żądaniem do Niemiec”, wpolityce.pl [dostęp 10.05.2019].
 3. Szykuje się nowa burza w relacjach z Izraelem. Kolejny polityk rzuca poważne oskarżenia wobec Polski, natemat.pl [dostęp 10.05.2019].

Komentarze (6)

  • Andrzej Pływacz Odpowiedz

   Wprowadzić im wizy i nie wpuszczać ich do kraju jeśli uważają że my maczalismy palce w holokauście

 1. Anonim Odpowiedz

  Żydzi sami prowokują cały świat a nas głównie do antysemityzmu w sposób przemyślany z premedytacją, siejąc ziarno nienawiści…

 2. joko Odpowiedz

  Najliczniejszym współpracownikiem niemiaszków w holokauscie byli sami zydzi,oni wiedza że my wiemy o tym i dlatego te ataki na nas.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.