Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Obrona prawdy historycznej czy jej zakłamywanie? Czemu służy znowelizowana ustawa o IPN?

Dzieci ocalałe z Auschwitz. Czy nowa ustawa w jakikolwiek sposób zmieni postrzeganie tego obozu? (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Dzieci ocalałe z Auschwitz. Czy nowa ustawa w jakikolwiek sposób zmieni postrzeganie tego obozu? (fot. domena publiczna)

26 stycznia sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN, w której znalazła się między innymi kara do trzech lat więzienia lub grzywny za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni Trzeciej Rzeszy. W Izraelu zapanowało wściekłe oburzenie – zdaniem tamtejszych władz Polska próbuje zakazać mówienia prawdy o Holokauście.

Dawno w relacjach polsko-izraelskich tak nie wrzało. Ustawa, która umożliwia karanie między innymi za używanie terminu „polskie obozy śmierci” jest w Izraelu ostro krytykowana. Nawet premier Benjamin Netanjahu oficjalnie sprzeciwia się nowym przepisom. Polskie władze wezwały ambasador Izraela w Polsce Annę Azari, a władze w Tel Awiwie polskiego ambasadora w Izraelu.

Wśród osób stanowczo potępiających ustawę jest też jeden z liderów tamtejszych partii politycznych. Yair Lapid napisał na Twitterze:

Potępiam nowe polskie prawo, które próbuje negować polski udział w Holokauście. Wymyślono to w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nawet nie spotykając niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w sprawie kontrowersji związanych z nowelizacją ustawy o IPN specjalny komunikach. Na stronie internetowej MSZ możemy przeczytać:

W związku z uchwaleniem 26 stycznia 2018 roku przez Sejm RP ustawy „o zmianie ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że zadaniem uchwalonej przez Sejm, po dwuletnich pracach legislacyjnych, nowelizacji ustawy jest wyeliminowanie – publicznych i wbrew faktom – zachowań polegających na przypisywaniu Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez Trzecią Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie. Wyrażało to m.in. używanie określeń „polskie obozy”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Premier Izraela Benjamin Netanjahu (fot. domena publiczna)

Przewidziana w poprawkach kara będzie dotyczyć precyzyjnie określonych sytuacji i ma służyć zapobieganiu świadomego szkalowania Polski. Ostateczna ocena danego przypadku będzie zależała od sądu.

Zapisy nowelizacji nie ograniczają wolności badań, swobody dyskusji historycznych oraz działalności artystycznej.

Czy ustawa uderzy w ocalonych?

Nie uspokoi to raczej Izraelczyków. Obawiają się oni, że nowe przepisy mogą uderzyć w ocalałych z holokaustu, którzy dzielą się swymi świadectwami. Wśród nich wiele jest takich relacji, w których to Polacy są oprawcami, mordercami, lub wydają Żydów w ręce Niemców.

Wątpliwości wyraziła ambasador Izraela w bardzo symbolicznym miejscu i czasie – w trakcie obchodów wyzwolenia Auschwitz dzień po uchwaleniu ustawy.

Premier Polski Mateusz Morawiecki (fot. Marek Mytnik, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Marek Mytnik, lic. CCA-SA 3.0 Premier Polski Mateusz Morawiecki (fot. Marek Mytnik, lic. CCA-SA 3.0)

Obawy próbuje rozwiewać szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W oświadczeniu opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta twierdzi, że ustawa wymierzona jest przeciw „kłamstwom i fałszywym oskarżeniom” i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, którym leży na sercu prawda o holokauście.

[…] każdy, kto używa […] kłamliwego terminu „polski obóz śmierci” nie tylko bezcześci pamięć jego ofiar, ale także zatruwa świadomość kłamstwem, co powinno być piętnowane i karane. Jednocześnie każdy, kogo osobista pamięć lub badania historyczne zawierają prawdę o zbrodniach i zachowaniach niegodnych, jakie miały w przeszłości miejsce z udziałem Polaków, ma pełne prawo do tej prawdy.

Premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Jak stwierdziła na Twitterze rzeczniczka rządu: „Ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów. Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu”.

Źródła informacji:

 1. „Ma służyć zapobieganiu świadomemu szkalowaniu Polski”. MSZ odpowiada ws. ustawy o IPN, wprost.pl.
 2. Izrael potępia polską ustawę o IPN i wzywa do zmiany. MSZ odpowiada, rmf24.pl
 3. Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dotyczący nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, msz.gov.pl
 4. Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP ws. nowelizacji ustawy o IPN PL/ENG, prezydent.pl.
 5. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Izraela o ustawie o IPN, wyborcza.pl.
 6. Szef gabinetu prezydenta pilnie spotka się z ambasador Izraela. Chodzi o „polskie obozy”, gazeta.pl.

Komentarze (3)

 1. Bartosz W. Odpowiedz

  Żydzi ze swoją obrzydliwą polityką zamiatania własnej powszechnej kolaboracji i zbrodni popełnionych na narodzie własnym i polskim (tak pod szyldem niemieckim np. Judenrat, jak i sowieckim w postaci NKWD, UB, Informacji Wojskowej, „SMIERSZ” itd.) są ostatnimi ludźmi, którzy mają prawo wypowiadać się w takim tonie o podobnych przepisach. Osobiście nie życzę sobie z tego powodu by jakikolwiek Żyd pouczał mnie w kwestiach związanych z wojną. Niech sami rozliczą się ze swoją przeszłością, to będziemy mogli porozmawiać na równych warunkach. Do tego czasu powinni się od nas „odkochać”. A Netanjahu to wyjątkowo podła kreatura (kto się interesuję choć trochę światową polityką powinien to wiedzieć od lat), która próbuje odwrócić w ten sposób uwagę od własnych machlojek bo zaczęło mu się palić koło dolnej części pleców.

 2. Stanislaw - Gadomski Odpowiedz

  Kluczowe słowa „wbrew faktom”. Komisja Burdenki „naukowo” udowodniła fakt dokonania zbrodni katyńskiej przez Niemców, P. Wyszkowski 8 lat walczył o uniewinnienie z powodu skazania go na podstawie faktu, że p. Wałęsa uzyskał od IPN świadectwo osoby poszkodowanej. Miliony osób zginęło w ZSRR na podstawie faktu sądowego skazania za działalność antyradziecką. Potem byli rehabilitowani. Wniosek o wymordowanie polskich oficerów był umotywowany faktem, że są niechętnie nastawieni do ZSRR.
  Niezauważalnym faktem aktualnie jest współpraca Polskiej Policji GG w tropieniu Żydów.

  • Anonim Odpowiedz

   Nie wiedziałem, że w Generalnej Guberni istniało państwo polskie, a tym bardziej polska policja! Piszesz z Tel Awiwu? Naukowo udowodnisz, że to Polacy byli sprawcami holokaustu?

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.