Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Monachium odkryto groby uznawanych za męczenników polskich księży, którzy zginęli w Dachau

Dachau, budynek z bramą wejściową do obozu (fot. Guido Radig, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Guido Radig, lic. CC BY-SA 3.0 Dachau, budynek z bramą wejściową do obozu (fot. Guido Radig, lic. CC BY-SA 3.0)

Czterej polscy księża, którzy zostali wciągnięci w tryby hitlerowskiej machiny śmierci i zginęli w trakcie II wojny światowej, zostali uznani przez Kościół za męczenników. Jak donosi „Deutsche Welle”, w Monachium właśnie odkryto ich groby.

Jak podaje portal, przez dziesięciolecia groby czterech polskich duchownych (Narcyza Turchana, Michała Woźniaka, Stefana Grelewskiego i Ludwika Rocha Gietyngiera) uchodziły za zaginione. Księża ci byli więźniami niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, położonego w Bawarii. Do tej pory zakładano, że polscy księża zginęli zagazowani w zamku Hartheim. Po Anschlussie zmieniono go na ośrodek, w którym Niemcy dokonywali masowych eutanazji w ramach morderczej akcji T4, określanej mianem fizycznej eliminacji „życia niewartego życia”. W jej ramach zabijano między innymi niepełnosprawnych i chorych psychicznie. Eksperci przypuszczenie o takim końcu życia polskich duchownych wysnuwali na podstawie akt administracji obozowej.

Jak podkreśla „Deutsche Welle”, nowe odkrycia obalają te założenia. Stowarzyszenie „Błogosławieni Męczennicy z Dachau” poinformowało, że nazwiska czterech polskich księży znaleziono na liście urn z prochami więźniów, które zostały pochowane na monachijskiej nekropolii. Informację tę potwierdziła administracja cmentarza Perlacher Forst w Monachium. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „Deutsche Welle”:

Od 1940 roku do obozu trafiło ponad 2.700 duchownych różnych chrześcijańskich wyznań z całej Europy. Większość z nich pochodziła z Polski. Prawie połowa nie przeżyła obozu. Kościół katolicki beatyfikował do tej pory ponad 50 księży.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.