Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Neandertalczycy byli kanibalami bo… było za ciepło?

Neandertalczycy (lic. CC0)

Neandertalczycy (lic. CC0)

Naukowcy wielokrotnie znajdowali pozostałości neandertalskich obozowisk, a w nich kości przedstawicieli tego gatunku. Wiele z tych szczątków nosiło… ślady obróbki rzeźnej. Wygląda na to, że badacze wreszcie zrozumieli, co popychało neandertalczyków do kanibalizmu.

W południowo-wschodniej Francji – w jaskini Moula-Guercy położonej na zachodnim brzegu Rodanu – znaleziono ślady pozostawione ponad 100 000 lat temu przez mieszkających tam neandertalczyków. Wykopaliska w tym miejscu zaczęto prowadzić we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Wówczas w pobliżu wschodniej ściany jaskini natrafiono na kości sześciu neandertalczyków.

Gdy badacze poddali je szczegółowej analizie wraz ze szczątkami roślin i zwierząt, z którymi były wymieszane, zaobserwowali ciekawą zbieżność. Okazało się, że szkielety dwójki dorosłych, dwójki nastolatków i dwójki dzieci noszą takie same nacięcia jak kości ssaków, z którymi zostały odkopane. Zdaniem archeologów świadczy to wyraźnie o tym, że poddano je obróbce rzeźnej, w celu wstępnego przygotowania mięsa do spożycia.

Do tej pory naukowcy, którzy badali szczątki z jaskini Moula-Guercy po prostu uznawali obecność kości ze śladami nacięć wykonanych prostymi narzędziami za dowód praktyk kanibalistycznych wśród neandertalczyków. Teraz postanowili przemyśleć, co popchnęło krewniaków praludzi do zjadania przedstawicieli własnego gatunku. Wszak znane są przykłady pochówków neandertalskich noszących ślady prymitywnych praktyk pogrzebowych.

Badacze szczegółowo zanalizowali zmiany klimatyczne, jakie odcisnęły swoje piętno w kolejnych warstwach osadu w jaskini. Materiał pochodzący sprzed 120 000-130 000 lat dowodzi, że doszło wówczas do szybkiej zmiany klimatu. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez Livescience.com, przeszedł on w tych okolicach szybko od zimnego do nawet cieplejszego niż współczesny. Zdaniem badaczy mogło się to dokonać nawet w przeciągu kilku pokoleń. Jak podsumowuje portal:

Jako, że zwierzęta, które kiedyś zamieszkiwały ten klimat zniknęły, niektórzy neandertalczycy jedli to, co mogli znaleźć – swoich sąsiadów.

Jak podkreślają naukowcy, kanibalizm wcale nie był wyłączną domeną neandertalczyków. Od wczesnego paleolitu do epoki brązu praktykowali go także ludzie. Kanibalizmu nie należy zatem traktować w przypadku neandertalczyków jak aktu bestialstwa, czy dowodu na to, że byli gorsi od ludzi. Raczej należy go uznać za awaryjny środek służący przetrwaniu w okolicznościach gwałtownych zmian w przyrodzie.

Źródła informacji:

  1. Climate Change Drove Some Neanderthals to Cannibalism, livescience.com [dostęp 03.04.2019].
  2. Defleur, Alban. (2019). Neanderthal cannibalism at Moula-Guercy.
  3. Neanderthal cannibalism is less surprising than you think, arstechnica.com [dostęp 03.04.2019].
  4. Neanderthals Resorted to Cannibalism in the Face of Climate Change, history.com [dostęp 03.04.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.