Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Badania genetyczne kości neandertalczyka każą nam zmienić postrzeganie prehistorii

Neandertalczycy krzyżowali się z nami dużo wcześniej niż sądziliśmy.

fot.Nachosan/CC BY-SA 3.0 Neandertalczycy krzyżowali się z nami dużo wcześniej niż sądziliśmy.

Nasi przodkowie zaczęli krzyżować się z neandertalczykami znacznie wcześniej, niż sądziliśmy. Do tej pory uważano, że wspólne kontakty płciowe nastąpiły pora raz pierwszy 50-60 tysięcy lat temu. Najnowsze badania pokazują, że szacunki trzeba znacznie przesunąć.

Jaskinia Hohlenstein-Stadel jest miejsce archeologicznych eskapad od 1860 roku. W 1937 odnaleziono tu pojedynczą kość udową członka neandertalskiego plemienia, które żyło w tej okolicy ponad 100 tys. lat temu. Naukowcy z Instytutu Historii Człowieka im. Maxa Plancka i Uniwersytetu w Tybindze sprawdzili genetyczną strukturę kości. Wyniki mogą być zaskakujące.

Mitochondrialne DNA (mtDNA) jest przekazywane dzieciom tylko i wyłącznie przez matkę potomstwa. MtDNA odnalezione u najmłodszych pozostałości po gatunku Homo neanderthalensis bardzo przypomina ludzkie. Badania struktury mtDNA kości z Hohlenstein-Stadel wykazują, że krzyżowanie się praludzi i neandertlaczyków nastąpiło ok 470-220 tysięcy lat temu. Wcześniej sądzono, że nastąpiło to najwcześniej 50-60 tys. lat temu. Niektórzy uważają nawet, że praludzie byli przodkami neandertalczyka.

Badania przeprowadzone w czerwcu, również z udziałem naukowców z Instytutu Maxa Plancka, wykazały, że gatunek homo sapiens powstał 300 tys. lat temu, a nie 200 tys. jak do tej pory sądzono. Natomiast od kilku lat wiemy, że dzisiejsi ludzi (nie licząc mieszkańców Afryki) mają w sobie domieszkę ok. 2 % genów neandertalczyka.

Źródła informacji:

  1. Neandertals and modern humans started mating early  www.sciencemag.org
  2. Hohlenstein-Stadel cave rewrites history of Neanderthal-human relations  cosmosmagazine.com
  3. Deeply divergent archaic mitochondrial genome provides lower time boundary for African gene flow into Neanderthal  www.nature.com

Komentarze (1)

  1. Dariusz Odpowiedz

    Jeśli mtDNA jest od Homo sapiens sapiens, tzn. że kobieta z tego gatunku urodziła dziecko z ojca H.S. Neandertalensis. Nie mogę odnaleźć linku do artykułu, ale czytałem, że z uwagi na wąską miednicę kobiety H.S.S nie mogłyby rodzić dzieci z ojca H.S.N z powodu zbyt dużej głowy takich dzieci.
    Tak więc kolejna niewiadoma.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.