Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dlaczego neandertalczycy byli głupsi od ludzi? Jest nowa, zaskakująco prosta teoria

Paleolityczne malowidła ścienne z jaskini Chauveta we Francji

fot.Thomas T., CC BY-SA 2.0 Paleolityczne malowidła ścienne z jaskini Chauveta we Francji

Neandertalczycy potrafili wytwarzać skomplikowane narzędzia i mieli duże mózgi. A jednak – w przeciwieństwie do ludzi epoki kamienia nie pozostawili po sobie żadnych malowideł czy innych dzieł sztuki. To dlatego, że nie rzucali dzidami – twierdzi profesor Richard Coss z Uniwersytetu Kalifornii.

Już około czterdziestu tysięcy lat temu nasi przodkowie tworzyli złożone malowidła, przedstawiające zwierzęta i ludzkie sylwetki. Na ścianach jaskiń zamieszkiwanych w epoce paleolitu naukowcy odnajdują obrazy ukazujące całe stada lwów, hieny, nosorożce czy sowy. Wszystko to są jednak dzieła homo sapiens. Neandertalczycy nie pozostawili po sobie podobnego dziedzictwa. Emerytowany profesor psychologii z Uniwersytetu Kalifornii twierdzi, że mogło to wynikać… ze stosowania odmiennych technik polowania.

Jak wyjaśnia Richard Coss, neandertalczycy zamieszkujący Eurazję dźgali zwierzęta podchodząc bezpośrednio do nich, podczas gdy wcześni ludzie, żyjący w Afryce, preferowali łowy z dystansu – miotając dzidy bez zbliżania się do upatrzonych ofiar. Różnica wynikała w dużym stopniu z odmiennego zachowania zwierząt, z którymi stykali się przedstawiciele tych dwóch gatunków. Przykładowo afrykańskie zebry były o wiele bardziej płochliwe od europejskich dzikich koni.

Komentarze (2)

  1. Przemysław Lipowski Odpowiedz

    Neandertalczycy nie tworzyli malowideł naskalnych? Polecam artykuł: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28414%2Cneandertalczyk-tworzyl-sztuke-naskalna-ponad-64-tys-lat-temu.html
    Neandertalczycy wcześniej od homo sapiens sapiens (jestem zwolennikiem klasyfikacji homo sapiens neanderthalensis) stosowali pochówek rytualny, wcześniej też opiekowali się rannymi osobnikami, wcześniej zaczęli rozniecać ogień oraz stosować narzędzia kamienne i drewniane, a pierwszym odnalezionym śladem ludzkiej twórczości naskalnej był odcisk dłoni właśnie neandertalczyka.
    Dodam jeszcze moje pięć groszy na temat wyginięcia neandertalczyków. Wiadomo, że współczesne populacje ludzkie nie zawierają mtDNA neandertalczyka, ale 1-4% DNA pozaafrykańskiego człowieka współczesnego pochodzi od neandertalczyka. Wniosek z tego jest prosty – to mężczyźni neandertalczycy zapładniali kobiety homo sapiens sapiens, a dla mężczyzn homo sapiens sapiens kobiety neandertalskie były niedostępne. Wynikać to może z dominacji neandertalczyków, którzy górowali nad homo sapiens sapiens pod względem kulturowym, technologicznym i jakżeby inaczej – siłowym. Być może neandertalczykom zawdzięczamy powstanie białej i żółtej odmiany człowieka i prosty wniosek z tego, że wcale nie wyginęli, a jedynie zostali wchłonięci do gatunku homo sapiens sapiens.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.