Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dlaczego neandertalczycy byli głupsi od ludzi? Jest nowa, zaskakująco prosta teoria

Paleolityczne malowidła ścienne z jaskini Chauveta we Francji

fot.Thomas T., CC BY-SA 2.0 Paleolityczne malowidła ścienne z jaskini Chauveta we Francji

Neandertalczycy potrafili wytwarzać skomplikowane narzędzia i mieli duże mózgi. A jednak – w przeciwieństwie do ludzi epoki kamienia nie pozostawili po sobie żadnych malowideł czy innych dzieł sztuki. To dlatego, że nie rzucali dzidami – twierdzi profesor Richard Coss z Uniwersytetu Kalifornii.

Już około czterdziestu tysięcy lat temu nasi przodkowie tworzyli złożone malowidła, przedstawiające zwierzęta i ludzkie sylwetki. Na ścianach jaskiń zamieszkiwanych w epoce paleolitu naukowcy odnajdują obrazy ukazujące całe stada lwów, hieny, nosorożce czy sowy. Wszystko to są jednak dzieła homo sapiens. Neandertalczycy nie pozostawili po sobie podobnego dziedzictwa. Emerytowany profesor psychologii z Uniwersytetu Kalifornii twierdzi, że mogło to wynikać… ze stosowania odmiennych technik polowania.

Jak wyjaśnia Richard Coss, neandertalczycy zamieszkujący Eurazję dźgali zwierzęta podchodząc bezpośrednio do nich, podczas gdy wcześni ludzie, żyjący w Afryce, preferowali łowy z dystansu – miotając dzidy bez zbliżania się do upatrzonych ofiar. Różnica wynikała w dużym stopniu z odmiennego zachowania zwierząt, z którymi stykali się przedstawiciele tych dwóch gatunków. Przykładowo afrykańskie zebry były o wiele bardziej płochliwe od europejskich dzikich koni.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.