Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Z inicjatywy powstańców w Warszawie ma stanąć pomnik gen. Ścibora-Rylskiego. Komentarzem Pawłowicz zniesmaczeni nawet prawicowi dziennikarze

Zbigniew Ścibor-Rylski (fot. Krzysztof Stępkowski, Ordynariat Polowy WP, MON)

fot.Krzysztof Stępkowski, Ordynariat Polowy WP, MON Zbigniew Ścibor-Rylski (fot. Krzysztof Stępkowski, Ordynariat Polowy WP, MON)

Osoby ze środowiska weteranów powstania warszawskiego we współpracy ze stołecznym magistratem rozpoczęły starania o wybudowanie pomnika gen. Ścibora-Rylskiego. Posłanka Pawłowicz kpi z tego pomysłu.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl” był polskim lotnikiem, oficerem Armii Krajowej i generałem brygady Wojska Polskiego oraz jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. W czasie powstania warszawskiego służył w batalionie „Czata 49” Zgrupowania „Radosław”.

Dowódca, ppłk. Jan Mazurkiewicz „Radosław” pisał o nim jako o wybitnym oficerze, niezwykle odważnym i inteligentnym. W 2012 roku ujawniono, że według akt IPN współpracował po wojnie ze służbami bezpieczeństwa. Sam Ścibor-Rylski nie zaprzeczał i tłumaczył, że był wtyczką AK, dzięki czemu uratował wielu kolegów. Na temat swojej współpracy udzielił nam wywiadu, który można przeczytać TUTAJ.

3 sierpnia 2018 roku Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł. Po pogrzebie środowiska skupione wokół powstańców warszawski rozpoczęły starania u odpowiednie upamiętnienie generała. Pomnik mu poświęcony ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. O pomyśle poinformowali wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn i prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego Rafał Szczepański, dodając że idea ma wstępne poparcie stołecznych radnych.

Screen z profilu Krystyny Pawłowicz w serwisie Twitter.

Screen z profilu Krystyny Pawłowicz w serwisie Twitter.

Pomnik ma zostać odsłonięty 1 sierpnia 2019 roku w 75. rocznicę wybuchu powstania. W wywiadach Rafał Szczepański podkreśla, że to hołd dla bohatera wojennego i uczczenie jego oddania dla ojczyzny, a bieżące dyskusje wokół postaci Ścibora-Rylskiego dążących do upamiętnienia nie interesują.

Po tym jak „DoRzeczy” opublikowało na Twitterze materiał informacyjny dotyczący kwestii pomnika generała, sprawę skomentowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. Polityczka zaczęła powątpiewać, czy ktokolwiek będzie chciał składać kwiaty pod tym monumentem. Je wypowiedź wzbudziła oburzenie i została mocno skrytykowana, często w niewybrednych słowach. Zareagował na nią także dziennikarz „DoRzeczy” Marcin Makowski, sugerując, że czasem mogłaby się ugryźć w język. W odpowiedzi Pawłowicz stwierdziła, że jej komentarz był „bardzo delikatny, dla prawdy”.

Źródła informacji:

  1. Profil Twitter Krystyny Pawłowicz [24.08.2018].
  2. W Warszawie stanie pomnik gen. Ścibora-Rylskiego? Tego chcą Powstańcy, miasto jest na „tak”, dziennik.pl [24.08.2018].
  3. Warszawa: Powstanie pomnik gen. Ścibora-Rylskiego, dorzeczy.pl [24.08.2018].

Komentarze (3)

  1. Wcibski Odpowiedz

    Cały artykuł stworzony tylko zeby pokazać nieodpowiedni i głupi wpis p. Pawłowicz. W tytule okreslenie „prawicowi” do pewnego srodowiska dziennikarskiego. Czyli co, droga pani redaktor, ma pani poglądy lewackie?? Historyk powinien byc apolityczny a czytając pani artykuły od dluzszego czasu widze, że tworzy pani pewną narracje historyczna. Pozdrawiam

  2. Anonim Odpowiedz

    Pani zapadła Janicka na bank jest lewacka i napewno stronicza czyli żadna z niej historyczna najwyżej histeryczka ta pani wręcz plugawi historie

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.