Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Z inicjatywy powstańców w Warszawie ma stanąć pomnik gen. Ścibora-Rylskiego. Komentarzem Pawłowicz zniesmaczeni nawet prawicowi dziennikarze

Zbigniew Ścibor-Rylski (fot. Krzysztof Stępkowski, Ordynariat Polowy WP, MON)

fot.Krzysztof Stępkowski, Ordynariat Polowy WP, MON Zbigniew Ścibor-Rylski (fot. Krzysztof Stępkowski, Ordynariat Polowy WP, MON)

Osoby ze środowiska weteranów powstania warszawskiego we współpracy ze stołecznym magistratem rozpoczęły starania o wybudowanie pomnika gen. Ścibora-Rylskiego. Posłanka Pawłowicz kpi z tego pomysłu.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl” był polskim lotnikiem, oficerem Armii Krajowej i generałem brygady Wojska Polskiego oraz jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. W czasie powstania warszawskiego służył w batalionie „Czata 49” Zgrupowania „Radosław”.

Dowódca, ppłk. Jan Mazurkiewicz „Radosław” pisał o nim jako o wybitnym oficerze, niezwykle odważnym i inteligentnym. W 2012 roku ujawniono, że według akt IPN współpracował po wojnie ze służbami bezpieczeństwa. Sam Ścibor-Rylski nie zaprzeczał i tłumaczył, że był wtyczką AK, dzięki czemu uratował wielu kolegów. Na temat swojej współpracy udzielił nam wywiadu, który można przeczytać TUTAJ.

3 sierpnia 2018 roku Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł. Po pogrzebie środowiska skupione wokół powstańców warszawski rozpoczęły starania u odpowiednie upamiętnienie generała. Pomnik mu poświęcony ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. O pomyśle poinformowali wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn i prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego Rafał Szczepański, dodając że idea ma wstępne poparcie stołecznych radnych.

Screen z profilu Krystyny Pawłowicz w serwisie Twitter.

Screen z profilu Krystyny Pawłowicz w serwisie Twitter.

Pomnik ma zostać odsłonięty 1 sierpnia 2019 roku w 75. rocznicę wybuchu powstania. W wywiadach Rafał Szczepański podkreśla, że to hołd dla bohatera wojennego i uczczenie jego oddania dla ojczyzny, a bieżące dyskusje wokół postaci Ścibora-Rylskiego dążących do upamiętnienia nie interesują.

Po tym jak „DoRzeczy” opublikowało na Twitterze materiał informacyjny dotyczący kwestii pomnika generała, sprawę skomentowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. Polityczka zaczęła powątpiewać, czy ktokolwiek będzie chciał składać kwiaty pod tym monumentem. Je wypowiedź wzbudziła oburzenie i została mocno skrytykowana, często w niewybrednych słowach. Zareagował na nią także dziennikarz „DoRzeczy” Marcin Makowski, sugerując, że czasem mogłaby się ugryźć w język. W odpowiedzi Pawłowicz stwierdziła, że jej komentarz był „bardzo delikatny, dla prawdy”.

Źródła informacji:

  1. Profil Twitter Krystyny Pawłowicz [24.08.2018].
  2. W Warszawie stanie pomnik gen. Ścibora-Rylskiego? Tego chcą Powstańcy, miasto jest na „tak”, dziennik.pl [24.08.2018].
  3. Warszawa: Powstanie pomnik gen. Ścibora-Rylskiego, dorzeczy.pl [24.08.2018].

Komentarze (3)

  1. Wcibski Odpowiedz

    Cały artykuł stworzony tylko zeby pokazać nieodpowiedni i głupi wpis p. Pawłowicz. W tytule okreslenie „prawicowi” do pewnego srodowiska dziennikarskiego. Czyli co, droga pani redaktor, ma pani poglądy lewackie?? Historyk powinien byc apolityczny a czytając pani artykuły od dluzszego czasu widze, że tworzy pani pewną narracje historyczna. Pozdrawiam

  2. Anonim Odpowiedz

    Pani zapadła Janicka na bank jest lewacka i napewno stronicza czyli żadna z niej historyczna najwyżej histeryczka ta pani wręcz plugawi historie

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.