Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Skąd wzięła się kotwica Polski Walczącej?

Znak Polski Walczącej malowany przez członka ruchu oporu.

Znak Polski Walczącej malowany przez członka ruchu oporu.

Ten symbol stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Podczas II wojny światowej za jego malowanie na murach groziła nawet śmierć. Dziś noszą go między innymi żołnierze wojsk specjalnych, w tym komandosi. Skąd właściwie się wziął?

Gdy pod koniec marca 1942 roku na murach okupowanej Warszawy pojawił się znak „Kotwicy” niewielu było takich, którzy wiedzieli co on oznacza, a chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jaką popularność przyniesie mu najbliższa przyszłość.

Nie był to oczywiście pierwszy znak malowany „ku pokrzepieniu serc” (ale i na złość Niemcom). Bardzo popularne były wcześniej swastyki na szubienicach, złośliwe przedstawienia Hitlera czy żółw połączony za hasłem „Pracuj powoli”.

W poszukiwaniu symbolu, który jednoczy

Były one dobre by zamanifestować swą wściekłość, ale nie mogły stać się uniwersalnym symbolem, jednoczącym cały naród do walki z okupantem. Rzadko kiedy niosły one pozytywne przesłanie, może za wyjątkiem znaku „V”, oznaczającego wiarę w zwycięstwo. Była to jednak kalka z języka angielskiego i francuskiego, i w żaden sposób nie korespondowała z polskim słowem „zwycięstwo”.

Autorem tej "Kotwicy", namalowanej na jedynym z budynków warszawskich w czasie II wojny światowej, był Jan Gut.

fot.Jerzy Kasprzak/domena publiczna Autorem tej „Kotwicy”, namalowanej na jedynym z budynków warszawskich w czasie II wojny światowej, był Jan Gut.

Z tego powodu zaniechano pisania litery „V”. Zwłaszcza że Niemcy, chcąc podkopać morale podbitych narodów sami zaczęli wykorzystywać ten symbol, oczywiście dla podkreślenia własnych sukcesów. Owego zadania nie mógł również spełnić, wydawałoby się naturalny znak, czyli Biały Orzeł, bowiem w realiach konspiracji, namalowanie go odręcznie nastręczało zbyt wielu trudności, a korzystanie z gotowych szablonów było niebezpieczne.

Komentarze (2)

  1. Jacek Odpowiedz

    Kotwica Polski Walczącej wzorowana byla na sygnecie Wydawnictwa Polskiego Rudolfa Wegnera zamieszczonego w książce „Polowanie na potwory morskie” z 1927 roku.

  2. Anonim Odpowiedz

    TO NIE JEST ŻADEN JEDEN Z BUDYNKÓW W WARSZAWIE, TYLKO COKÓŁ
    POMNIKA LOTNIKA NA PLACU UNII LUBELSKIEJ W WARSZAWIE.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.