Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Podrobione obrazy Hitlera na aukcji? Fałszerze podążają za modą na akwarele wodza III Rzeszy

Obrazy autorstwa Hitlera w U.S. Army Center of Military History's Museum Support Center Facility (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Obrazy autorstwa Hitlera w U.S. Army Center of Military History’s Museum Support Center Facility (fot. domena publiczna)

Wiele osób powtarza, że historia świata potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby Adolf Hitler w 1906 lub 1907 roku dostał się na malarstwo na wiedeńskiej ASP. Pamiątką po tym okresie są akwarele jego autorstwa, które… są fałszowane na potęgę.

Choć Adolf Hitler nie miał wybitnego talentu, pasjonował się sztuką i z mniejszym lub większym powodzeniem uprawiał malarstwo. Miał nawet ambicję, by studiować ten kierunek na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Ponadto dorabiał sobie, sprzedając malowane pocztówki i widoczki. Jego ulubionym środkiem wyrazu stały się akwarele. Był malarzem niezbyt oryginalnym, ale płodnym. Nic dziwnego, że co jakiś czas wypływają kolejne prace podpisane jego nazwiskiem. Jak jednak pokazują ostatnie wydarzenia, niekoniecznie są one autentyczne.

Nie wszystkie domy aukcyjne na świecie decydują się na handel pracami Hitlera. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „The Art. Newspaper”, największe domy aukcyjne unikają tego „mrocznego” zaułka rynku sztuki. Jak skomentował to Robert Ketterer, właściciel jednego z największych niemieckich domów aukcyjnych:

Krąg kupców jest bardzo specyficzny i Ketterer Kunst go nie obsługuje.

Wiele domów aukcyjnych nie ma z tym jednak najmniejszego problemu. W 2014 roku jeden z akwarelowych widoczków autorstwa Hitlera został sprzedany prywatnemu kupcowi ze Środkowego Wschodu za – bagatela – 130 000 euro. To zdecydowanie zachęciło pośredników do zwrócenia baczniejszej uwagi na możliwość handlu pracami Führera. Okazuje się, że sprawą zainteresowali się także fałszerze.

9 lutego w norymberskim Weidler Auktionshaus miała się odbyć aukcja, na której chciano zaprezentować między innymi obrazy namalowane przez Adolfa Hitlera. Tymczasem dwa dni przed wydarzeniem, 7 lutego, władze zajęły w związku z podejrzeniem fałszerstwa aż 63 rysunki i obrazy przypisywane wodzowi III Rzeszy. 25 z nich zamierzano wystawić na aukcji. Jak tłumaczy rzeczniczka norymberskiej prokuratury, prace pochodziły z różnych źródeł. Warto dodać, że niektóre podróbki powstały jeszcze za życia Hitlera, co uniemożliwi postawienie ich twórców przed obliczem wymiaru sprawiedliwości.

Źródła informacji:

  1. Faking Hitler: the story behind a sinister market, theartnewspaper.com [dostęp 26.02.2019].
  2. Nuremberg prosecutor seizes 63 Hitler works from auction house on forgery suspicions, theartnewspaper.com [dostęp 26.02.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.