Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

7 lutego. W 1863 roku pod Siemiatyczami doszło do jednej z największych bitew powstania styczniowego

Najważniejsze rocznice

Bitwa pod Siemiatyczami była największą potyczką powstania styczniowego.

fot.domena publiczna Bitwa pod Siemiatyczami była największą potyczką powstania styczniowego.

7 lutego 1863 roku wojska rosyjskie, dowodzone przez generała Zachara Maniukina, odniosły zwycięstwo nad powstańcami polskimi w bitwie pod Siemiatyczami. Polskimi oddziałami dowodzili pułkownik Walenty Lewandowski, Roman Rogiński i pułkownik Władysław Cichorski-Zameczek.

Bitwa trwała od 6 lutego. Była to największa potyczka zbrojna powstania styczniowego. Początkowo powstańcom udało się zająć miasteczko. Powstańcy, których było 4000, mieli przewagę liczebną nad liczącym jedynie 2500 osób oddziałem wroga, Rosjanie dysponowali jednak przewagą ogniową. Kontratak wojsk zaborczych zakończył się porażką Polaków. W odwecie za wspieranie zrywu Siemiatycze zostały prawie w całości spalone, ale pościg za polskimi żołnierzami był prowadzony niemrawo, dzięki czemu większości udało się zbiec.

Tego samego dnia polscy powstańcy zwyciężyli w mniejszej potyczce, pod Sosnowcem. Powstanie trwało jeszcze do jesieni 1864 roku, pojedyncze zwycięstwa nie zdołały jednak przechylić szali zwycięstwa na korzyść Polaków.