Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

9 lutego. W 1943 roku rozpoczęła się rzeź wołyńska

Najważniejsze rocznice

Ofiary zbrodni w Parośli pochowano we wspólnym grobie.

fot.Grzegorz Naumowicz/CC BY-SA 3.0 Ofiary zbrodni w Parośli pochowano we wspólnym grobie.

9 lutego 1943 roku uznaje się za początek rzezi wołyńskiej. Sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii  pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka, uzbrojona w noże i siekiery, dokonała wówczas masakry w Parośli Pierwszej w województwie wołyńskim. Dokładna liczba ofiar do dzisiaj nie jest znana, ale mogło zginąć nawet 173 Polaków, w tym także kobiety i dzieci. Ofiary pochowano we wspólnym grobie. Wieś praktycznie przestała istnieć.

Rzeź zamieszkującej województwo wołyńskie mniejszości polskiej, dokonywana przez oddziały UPA (często przy współpracy miejscowej ludności ukraińskiej), trwała rok. Szacuje się, że w jej trakcie zginęło 50-60 tysięcy Polaków. Podobne wydarzenia miały miejsce w pierwszej połowie 1944 roku we wschodniej Małopolsce.

Celem ukraińskich nacjonalistów było oczyszczenie tych terenów z ludności polskiej, co utrudniłoby Polakom rozciągnięcie kontroli wojskowej nad nimi w okresie po wyzwoleniu spod nazistowskiej okupacji. Spodziewano się, że przyczyni się to do przyłączenia Wołynia i Małopolski Wschodniej do niepodległej Ukrainy.