Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Prace domowe zaczęto zadawać już w starożytnym Egipcie

Screen materiału przygotowanego przez livescience.com.

Screen materiału przygotowanego przez livescience.com

Zadania domowe dla uczniów często są niczym męki Tantala. Kiedy kolejny raz będą się żalić na tę „niesprawiedliwość świata”, warto im przypomnieć, że nie oni pierwsi i nie ostatni. Lekcje musieli odrabiać już starożytni Egipcjanie.

Jednym z najstarszych sposobów kodyfikacji pisma były egipskie hieroglify, jednak to nie one znajdują się na tabliczce pokrytej warstwą wosku,  jaka została zakupiona przez British Library w 1892 roku.

Jak podaje serwis livescience.com, tabliczka pochodzi sprzed około 1800 lat. Starożytny artefakt zawiera zadanie w języku greckim, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że za panowania Ptolemeuszy (zakończonego w 30 r. p.n.e.) Grecy zmonopolizowali armię i wyższą warstwę urzędniczą Egiptu. Po upadku dynastii w kraju nadal żywotne były wpływy greckiej kultury (m.in. w kwestii religii, czy sztuki).

Na tabliczce powleczonej woskiem zachowała się praca domowa. Część zadania stanowiło ćwiczenie stanowiące element nauki pisania (w jednej linii umieszczony został wzór, a poniżej został przepisany niewprawną ręką). Także we współczesnej szkole stosuje się podobną praktykę na tym etapie edukacji – dzieci powtarzają szlaczki i przepisują litery, słowa, lub całe zdania. Jak widać metody te są niemal tak stare jak sama instytucja placówek oświatowych. Jak podaje livescience.com, w języku greckim na tabliczce zapisano dwie sentencje: „Powinieneś przyjąć radę tylko od mądrego człowieka” oraz „Nie możesz ufać wszystkim swoim przyjaciołom”.

Jak przypomina portal, tego rodzaju przybory do nauki wykonywane były poprzez wylanie wosku na zagłębienie w specjalnie przygotowanej tabliczce. Gdy plastyczna materia zastygała, można było ryć w niej odpowiednim rylcem bez marnowania bardzo drogiego papirusu lub pergaminu.

Choć nie sposób określić dokładnie, do kogo należał ten przedmiot, można wysnuć pewne przypuszczenia. Edukacja w Egipcie tego okresu nie była tania, zatem stać było na nią głównie klasy uprzywilejowane. Co więcej, oficjalna ścieżka do zdobycia wiedzy była zamknięta dla kobiet. Możemy zatem założyć, że w grece ćwiczył się młody mężczyzna lub chłopiec pochodzący z zamożnego domu. Jego wprawki będzie można zobaczyć na wystawie „Writing: Making Your Mark”, która zostanie otwarta wiosną w British Library.

Źródła informacji:

  1. 2019 at the British Library: major exhibitions on the act of writing and Buddhism; Leonardo da Vinci’s notebooks to be displayed together in the UK for the first time to mark 500 years since his death, bl.uk [dostęp 10.01.2019].
  2. Even the Ancient Egyptians Had Homework, Preserved Tablet Shows, livescience.com [dostęp 10.01.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.