Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wreszcie wiemy co zabiło najsłynniejszego muzułmańskiego wojownika, który bezlitośnie gromił krzyżowców

Saladyn (fot. Gordon Napier, lic. CCA-SA 2.5 Generic)

fot.Gordon Napier, lic. CCA-SA 2.5 Generic Saladyn (fot. Gordon Napier, lic. CCA-SA 2.5 Generic)

Sułtan Egiptu i Syrii, założyciel dynastii Ajjubidów Saladyn pobudza wyobraźnię Europejczyków już od XII wieku. Choć nie słynął z popędliwości czy brutalności, był jednym z najsłynniejszych muzułmańskich wojowników wszech czasów. Wreszcie wiemy, co go zabiło.

Saladyn był wytrawnym politykiem i świetnym strategiem. Podbijając bądź przekabacając władców pomniejszych państw zjednoczył pod swoim panowaniem ogromne terytorium. Zyskał reputację człowieka honorowego i słownego, a przy tym niezrównanego wojownika. Nic dziwnego, że ostatecznie muzułmanie uznali go za przywódcę świętej wojny przeciw chrześcijaństwu.

W pamięć Europejczyków sułtan wrył się dzięki swoim zwycięstwom nad krzyżowcami. To właśnie Saladyn zadał druzgocącą klęskę Królestwu Jerozolimskiemu w 1187 roku w bitwie pod Hittinem. Opanował następnie niemal wszystkie jego ziemie wraz ze stolicą Ziemi Świętej.

Badacze sprawdzają, co zabiło Saladyna

Legedarny władca stał się bohaterem tegorocznej XXV Historycznej Konferencji Kliniczno-Patologicznej, która odbyła się na University of Maryland School of Medicine. Rokrocznie badacze spotykają się na tym zjeździe naukowym i obradują o konkretnej postaci historycznej, a dokładniej: o tym, na co zmarła. Tym razem na tapet wzięto śmierć Saladyna, który skonał w 1193 roku, w wieku 56 lat.

Saladyn i Guy de Lusignan (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Saladyn i Guy de Lusignan (fot. domena publiczna)

Jak podają źródła, sułtan zmarł po kilkunastu dniach cierpień. W tym czasie oblewały go poty oraz cierpiał na „gorączkę żółciową” (tak określano każdą gorączkę, której towarzyszyły wymioty, nudności i biegunki). Ta nazwa wiązała się z teorię humoralną lansowaną między innymi przez starożytnego lekarza Galena. Według niego, ciało wypełniają cztery płyny: krew, żółć, śluz i czarna żółć. Ich równowaga wpływa na zdrowie człowieka.

Komentarze (3)

 1. Przemysław Lipowski Odpowiedz

  Zacytuję „56-letni władca mógłby osiągnąć znacznie więcej, a historia może potoczyłaby się innymi torami”. Mój komentarz: Na szczęście ta plugawa szumowina zdechła zanim opanowała Europę i może pani swobodnie wyrażać swoje opinie.

  • kamyk zielony Odpowiedz

   Panie Przemysławie jak Pan odnosi się do bliźniego swego? tak nie można. to niezgodne z Boską nauką głoszącą: „kochaj bliźniego swego jak siebie samego” oraz „miłujcie swoich nieprzyjaciół” Żyje Pan w niewiedzy i strachu dlatego nie wie Pan zapewne dlaczego mamy miłować swoich nieprzyjaciół oraz kochać swoich bliźnich a także nadstawiać drugi policzek gdy ktoś nas uderzy . Gdyby Pan wiedział dlaczego tak trzeba postępować, antycznego wojownika Saladyna obdarzył by Pan wielką miłością i na pewno nie określił tym (jakże pseudo chrześcijańskim) epitetem. SAI RAM . Kochaj wszystkich i im służ a nienawiść którą masz w sobie i ciebie przykuwa ofiaruj Bogu

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    Drogi kamyku zielony, wystąpił Pan z naprawdę ewangelicznym przesłaniem. Jakkolwiek niezbyt ma się to do samego newsa i kwestii rozwiązania sprawy śmierci Saladyna, dziękujemy, że zwrócił Pan uwagę na język, jakim posługuje się poprzedni komentator i stworzył Pan naprawdę niemal poetycki komentarz. Pozdrawiamy serdecznie :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.