Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Walii przypadkowo odnaleziono relief z wizerunkiem Hatszepsut

Hatszepsut (fot. Sailko, lic. CC BY 3.0)

fot.Sailko, lic. CC BY 3.0 Hatszepsut (fot. Sailko, lic. CC BY 3.0)

W Centrum Egipskim walijskiego Uniwersytetu Swansea wykładowca egiptologii dokonał niezwykłego odkrycia. Okazuje się, że w zbiorach uczelni znajduje się wizerunek kobiety-faraona.

Relief trafił do Centrum Egipskiego wraz z kolekcją sir Henry’ego Wellcome’a w 1971 roku i przeleżał kilkadziesiąt lat w magazynie. Dopiero niedawno wykładowca egiptologii dr Ken Griffin wybierający materiały do pracy ze studentami zwrócił szczególną uwagę na kamienną płaskorzeźbę. Jak skomentował dla BBC:

Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, co to tak naprawdę jest, nasze szczęki walnęły o podłogę

Naukowiec ustalił, że w magazynie uczelni spoczywał wizerunek najsłynniejszej kobiety-faraona, która rządziła Egiptem prawdopodobnie w latach 1503 p.n.e. do 1482 p.n.e.. Na reliefie widnieje kobieca głowa, zaś ślady hieroglifów oraz obecność symbolu kobry na czole wskazuje, że to faraon.

Walijski egiptolog przekazał swoje ustalenia polskiej misji archeologicznej, która od ponad półwiecza prowadzi wykopaliska w świątyni Hatszepsut. Badacze znad Wisły z powodzeniem zajmują się między innymi konserwacją i rekonstrukcją zabytku. Griffin ma nadzieję, że uda im się znaleźć miejsce, z którego zabrano relief.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.