Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wielkie rozczarowanie. W grobowcu Tutenchamona nie ma sekretnej komnaty

Jeden ze skarbów Tutenchamona (fot. Hans Splinter, lic. CC BY-ND 2.0)

fot.Hans Splinter, lic. CC BY-ND 2.0 Jeden ze skarbów Tutenchamona (fot. Hans Splinter, lic. CC BY-ND 2.0)

Brytyjski egiptolog Nicholas Reeves wierzył, że rozwiązał zagadkę brakującej mumii z dynastii Tutenchamona. Jego zdaniem macocha króla, słynna Nefretete spoczywa w tym samym grobowcu, co on. Egipscy badacze sprawdzili tę teorię i mają dla Reevesa złe wieści.

Na północnej ścianie grobowca Tutenchamona widniało duże malowidło, na którym widoczne były pęknięcia. Analizując je naukowcy snuli różne przypuszczenia, łącznie z tym, że za ścianą znajduje się ukryta zamurowana komnata. Zwolennikiem tej teorii był Noholas Reeves, który przez pewien czas był kustoszem Departamentu Zabytków Egipskich w British Museum, a obecnie kieruje Amarna Royal Tombs Project w Dolinie Królów.

Według niego, wiadomo było nawet, czyja mumia spoczywa za ścianą. Wierzył, że jest to Nefretete. Swoje stanowisko argumentował tym, że Tutenchamon zmarł młodo i nieoczekiwanie, zatem jego grobowiec nie był jeszcze gotowy. By zapewnić mu godny spoczynek, pochowano go w związku z tym w zewnętrznej komnacie grobowca jego macochy, a drzwi do jej komory grobowej zostały ukryte i czekają tylko na odkrycie wraz z bajecznymi skarbami, jakie się za nimi znajdują.

Grobowiec przebadano trzy razy

Teoria lansowana przez Nicholasa Reevesa skłoniła grupę naukowców do ponownego szczegółowego przebadania grobowca Tutenchamona z użyciem nowoczesnej technologii. Japońscy eksperci, używając radaru przeskanowali grobowiec stwierdzając, że na 95% ukryta komnata istnieje, a w niej spoczywają artefakty.

Tutenchamon na rysunku z 1894 roku.

fot.domena publiczna Tutenchamon na rysunku z 1894 roku.

W 2016 roku badania z użyciem georadaru przeprowadzili Amerykanie, którzy doszli do konkluzji, że komnaty nie ma. Wreszcie do działania przystąpiło egipskie Ministerstwo Starożytności i zorganizowało własne badania, których rezultat ma zostać uznany za rozstrzygający.

Analiz geofizycznych dokonał zespół fachowców z politechniki w Turynie oraz przedstawicieli prywatnych firm zajmujących się badaniami geofizycznymi pod kierunkiem dr Francesco Porcellego z Politechniki w Turynie. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu egipskiego Ministerstwa Starożytności:

Nie ma żadnych dowodów na ościeżnice lub nadproże drzwi. Podobnież profile georadarowe nie wskazują płaskich odbłysków które mogłyby być identyfikowane jako ściany komnaty lub puste przestrzenie za obrazami w komorze pogrzebowej nr KV62.

Źródła informacji:

  1. Egyptian Ministry of Antiquities Announces there are NO Hidden Chambers in Tut’s Tomb, ancient-origins.net.
  2. Egypt says no hidden rooms in King Tut’s tomb after all, washingtonpost.com.
  3. Oświadczenie egipskiego Ministerstwa Starożytności [dostęp 08.05.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.