Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wielkie rozczarowanie. W grobowcu Tutenchamona nie ma sekretnej komnaty

Jeden ze skarbów Tutenchamona (fot. Hans Splinter, lic. CC BY-ND 2.0)

fot.Hans Splinter, lic. CC BY-ND 2.0 Jeden ze skarbów Tutenchamona (fot. Hans Splinter, lic. CC BY-ND 2.0)

Brytyjski egiptolog Nicholas Reeves wierzył, że rozwiązał zagadkę brakującej mumii z dynastii Tutenchamona. Jego zdaniem macocha króla, słynna Nefretete spoczywa w tym samym grobowcu, co on. Egipscy badacze sprawdzili tę teorię i mają dla Reevesa złe wieści.

Na północnej ścianie grobowca Tutenchamona widniało duże malowidło, na którym widoczne były pęknięcia. Analizując je naukowcy snuli różne przypuszczenia, łącznie z tym, że za ścianą znajduje się ukryta zamurowana komnata. Zwolennikiem tej teorii był Noholas Reeves, który przez pewien czas był kustoszem Departamentu Zabytków Egipskich w British Museum, a obecnie kieruje Amarna Royal Tombs Project w Dolinie Królów.

Według niego, wiadomo było nawet, czyja mumia spoczywa za ścianą. Wierzył, że jest to Nefretete. Swoje stanowisko argumentował tym, że Tutenchamon zmarł młodo i nieoczekiwanie, zatem jego grobowiec nie był jeszcze gotowy. By zapewnić mu godny spoczynek, pochowano go w związku z tym w zewnętrznej komnacie grobowca jego macochy, a drzwi do jej komory grobowej zostały ukryte i czekają tylko na odkrycie wraz z bajecznymi skarbami, jakie się za nimi znajdują.

Grobowiec przebadano trzy razy

Teoria lansowana przez Nicholasa Reevesa skłoniła grupę naukowców do ponownego szczegółowego przebadania grobowca Tutenchamona z użyciem nowoczesnej technologii. Japońscy eksperci, używając radaru przeskanowali grobowiec stwierdzając, że na 95% ukryta komnata istnieje, a w niej spoczywają artefakty.

Tutenchamon na rysunku z 1894 roku.

fot.domena publiczna Tutenchamon na rysunku z 1894 roku.

W 2016 roku badania z użyciem georadaru przeprowadzili Amerykanie, którzy doszli do konkluzji, że komnaty nie ma. Wreszcie do działania przystąpiło egipskie Ministerstwo Starożytności i zorganizowało własne badania, których rezultat ma zostać uznany za rozstrzygający.

Analiz geofizycznych dokonał zespół fachowców z politechniki w Turynie oraz przedstawicieli prywatnych firm zajmujących się badaniami geofizycznymi pod kierunkiem dr Francesco Porcellego z Politechniki w Turynie. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu egipskiego Ministerstwa Starożytności:

Nie ma żadnych dowodów na ościeżnice lub nadproże drzwi. Podobnież profile georadarowe nie wskazują płaskich odbłysków które mogłyby być identyfikowane jako ściany komnaty lub puste przestrzenie za obrazami w komorze pogrzebowej nr KV62.

Źródła informacji:

  1. Egyptian Ministry of Antiquities Announces there are NO Hidden Chambers in Tut’s Tomb, ancient-origins.net.
  2. Egypt says no hidden rooms in King Tut’s tomb after all, washingtonpost.com.
  3. Oświadczenie egipskiego Ministerstwa Starożytności [dostęp 08.05.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.