Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Egipcie odkryto grobowiec generała z czasów Ramzesa II

Płaskorzeźby znalezione przez misję archeologiczną kierowaną przez prof. Olę El-Aguizy (fot. materiały prasowe egipskiego Ministerstwa Starożytności)

fot.materiały prasowe egipskiego Ministerstwa Starożytności Płaskorzeźby znalezione przez misję archeologiczną kierowaną przez prof. Olę El-Aguizy (fot. materiały prasowe egipskiego Ministerstwa Starożytności)

Egipska profesor egiptologii z Uniwersytetu w Kairze Ola El-Aguizy ogłosiła odkrycie grobowca wysoko postawionego człowieka z czasów panowania Ramzesa II. Choć wykopaliska dopiero się zaczęły, już znaleziono interesujące rzeczy.

Grobowiec, należący do generała Iwrkhy, który służył Ramzesowi II i Sethiemu I panującym w XIII w. p.n.e., został odkryty w nekropolii Nowego Królestwa w okolicach Sakkary.

Imię wojskowego wypisano na nim wraz z imionami jego syna Yuppy i wnuka Hatiaja. Egipscy badacze są zdania, że Iwrkhy był cudzoziemcem, który osiedlił się w kraju faraonów, a następnie zrobił wspaniałą karierę na dworze.

Miejsce jego pochówku naśladuje styl znajdujących się w okolicy grobowców z tego samego okresu. Posiada m.in. dziedziniec i sklepienie łukowe. Kamienne bloki z płaskorzeźbami, które przeleżały w piasku trzy i pół tysiąca lat, zachowały się w dobrym stanie. Artyści przedstawili na nich sceny kojarzące się z życiem i karierą wojskową generała Iwrkhy oraz ukazujące dość nietypowe czynności. Na kawałku reliefu widnieje scena z maszerującą piechotą oraz rydwanami pokonującymi drogę wodną pełną krokodyli.

Jak możemy przeczytać w informacji prasowej opublikowanej przez egipskie Ministerstwo Starożytności, po wstępnych analizach uznano, że przedstawia ona wschodnie granice Egiptu. Jak podkreślają archeolodzy, zwracając uwagę na wspomnienie krewnych generała, mógł to być grobowiec rodzinny.

Źródła informacji:

  1. Oświadczenie egipskiego Ministerstwa Starożytności, [dostęp 11.05.2018].
  2. Tomb of Ramsses II’s top army general discovered in Saqqara, egyptindependent.com [dostęp 11.05.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.