Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zmarł norweski oficer, który w 1943 roku zniszczył marzenia Hitlera o bombie atomowej

Rekonstrukcja akcji sabotażowej przeprowadzonej w lutym 1943 roku przez norweskich komandosów w zakładach chemicznych Norsk Hydro.

fot.Hallvard Straume/domena publiczna Rekonstrukcja akcji sabotażowej przeprowadzonej w lutym 1943 roku przez norweskich komandosów w zakładach chemicznych Norsk Hydro.

W poniedziałek, 21 października, w wieku 99 lat zmarł Joachim Rønneberg, emerytowany norweski oficer, który w lutym 1943 roku poprowadził komandosów wyznaczonych do zniszczenia fabryki ciężkiej wody Norsk Hydro. Sukces operacji Gunnerside mocno opóźnił prace nazistów nad bronią jądrową.

Akcja sabotażowa w Norsk Hydro była prawdziwym szpiegowskim majstersztykiem. Dziesięciu komandosów z Joachimem Rønnebergiem na czele przedostało się do pilnie strzeżonej fabryki ciężkiej wody i zniszczyło linię produkcyjną, a także zgromadzone przez nazistów zapasy. Podczas całej operacji nie oddano nawet jednego strzału. Po udanym sabotażu żołnierze założyli narty i uciekli do Szwecji.

Bez ciężkiej wody, z dużą zawartością tlenku deuteru (izotopu wodoru), naziści nie mogli kontynuować swoich eksperymentów nad bronią jądrową.

Ponowne uruchomienie produkcji zajęło Niemcom dwa miesiące. W tym czasie alianci nawiązali współpracę z personelem ośrodka. W listopadzie fabryka została zbombardowana przez Amerykanów, a kres marzeniom Hitlera o bombie atomowej ostatecznie położyło zatopienie promu SF „Hydro”, którym naziści usiłowali przetransportować ciężką wodę do III Rzeszy.

Fabryka ciężkiej wody Norsk Hydro była kluczowym elementem nazistowskiego projektu bomby atomowej.

fot.Anders Beer Wilse/domena publiczna Fabryka ciężkiej wody Norsk Hydro była kluczowym elementem nazistowskiego projektu bomby atomowej.

Rønneberg mógł wziąć udział w akcji, gdyż w 1940 roku, po niemieckiej inwazji na Norwegię, uciekł do Wielkiej Brytanii i przeszedł przeszkolenie w tajnej agencji rządowej Special Operations Executive. Po zakończeniu II wojny światowej podjął pracę reportera radiowego. Za swoje zasługi został odznaczony norweskim Krzyżem Wojennym z Mieczami.

Źródła informacji:

 1. Joachim Ronneberg: Norwegian who thwarted Nazi nuclear plan diesBBC News [dostęp: 26.10.2018].
 2. Norwegia: zmarł Joachim Rönneberg, który w 1943 roku zatrzymał niemiecki program atomowy, Polskie Radio [dostęp: 26.10.2018].

Komentarze (3)

 1. jk Odpowiedz

  To był człowiek, który prawdopodobnie ocalił świat. Gdyby hitlerowcy dysponowali bronią jadrową, to Hiroszima i Nagasaki byłyby w …..?
  Był jeszcze jeden człowiek, który obronił świat. Oficer radziecki podpułkownik, dyżurny obrony CCCP / to nie reklama sklepów obuwniczych /, który w 1983 roku podczas ćwiczeń NATO nie uruchomił systemów obronnych / wystrzelenie rakiet w wiadomych kierunkach / pomimo otrzymanych sygnałów z systemu oraz polecenie przełożonych, za co zamiast otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla został usunięty z wojska i dzisiaj ledwo wiąże koniec z końcem.Łaska pańska na pstrym koniu jeżdzi….

  • Członek redakcji |Anna Winkler Odpowiedz

   Drogi jk, dziękujemy za przypomnienie tej historii :). Na pewno zasługuje ona na osobny artykuł…

 2. Charlie Odpowiedz

  Polacy też mogli odmienić historię tuż po zajęciu przez Niemców Warszawy w `39. Niestety, ale zamach na A.Hitlera nie doszedł do skutku.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.