Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odszedł prof. Jerzy Wyrozumski. Wybitny mediewista miał 88 lat

Kolegiata św. Anny, w której odbędzie się ostatnie pożegnanie prof. Wyrozumskiego (fot. Zygmunt Put, lic GNU FDL)

fot.Zygmunt Put, lic GNU FDL Kolegiata św. Anny, w której odbędzie się ostatnie pożegnanie prof. Wyrozumskiego (fot. Zygmunt Put, lic GNU FDL)

W piątek wieczorem w Krakowie zmarł profesor Jerzy Wyrozumski, wybitny historyk mediewista, wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoją działalność naukową. Na jego pracach wychowały się całe pokolenia historyków.

Jerzy Wyrozumski przyszedł na świat 7 marca 1930 roku w Trembowli. Studia historyczne ukończył w 1955 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i to z tą uczelnią związał swoją karierę naukową.

W 1963 roku obronił doktorat. Jak czytamy w materiale przygotowanym przez Radio Kraków, już na drugim roku studiów zdecydował, że swoje badania poświęci historii średniowiecznej, do czego zainspirował go wykładowca, profesor Roman Grodecki.

Profesor Wyrozumski był wybitnym mediewistą. Dzięki jego pracom całe pokolenia studentów poznawały historię Polski średniowiecznej. Wypromował wielu doktorów. Był także prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz wieloletnim sekretarzem generalnym Polskiej Akademii Umiejętności. Zasiadał w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Wraz z jego odejściem w badaniach nad historią polskiego średniowiecza kończy się pewna epoka.

Jak informuje Radio Kraków, msza żałobna zostanie odprawiona 9 listopada 2018 roku o godzinie 11 w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny. O godzinie 13.15 nastąpi odprowadzenie urny z prochami profesora Wyrozumskiego od bramy cmentarza Rakowickiego na miejsce spoczynku w Alei Zasłużonych.

Źródła informacji:

  1. Kraków. Jerzy Wyrozumski nie żyje. Znany profesor, wybitny historyk miał 88 lat, gazetakrakowska.pl [dostęp 05.11.2018].
  2. Nie żyje prof. Jerzy Wyrozumski, krakowski mediewista, radiokrakow.pl [dostęp 05.11.2018].
  3. Zmarł wybitny historyk mediewista profesor Jerzy Wyrozumski, tvn24.pl [dostęp 05.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.