Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jeszcze niedawno Niemcy oburzali się na polskie roszczenia reparacyjne. Tymczasem wygląda na to, że Grecja zażąda 280 miliardów

Flaga Trzeciej Rzeszy na Akropolu (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-164-0389-23A, Theodor Scheerer, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 101I-164-0389-23A, Theodor Scheerer, lic. CC-BY-SA 3.0 Flaga Trzeciej Rzeszy na Akropolu (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-164-0389-23A, Theodor Scheerer, lic. CC-BY-SA 3.0)

Niemiecki „Der Spiegel” donosi, że Grecja zamierza zażądać od Niemiec blisko 280 miliardów dolarów w ramach reparacji za drugą wojnę światową. Grecki prezydent tydzień temu w czasie oficjalnych uroczystości oświadczył, że jego kraj nadal ma prawo do odszkodowania.

Reparacje wojenne to z definicji rekompensaty finansowe za szkody spowodowane w wyniku działań zbrojnych, wypłacane zaatakowanej stronie w przypadku jej zwycięstwa, lub korzystnego rozejmu. Po drugiej wojnie światowej, którą Niemcy rozpętały w 1939 roku wiele krajów zgłosiło roszczenia odnośnie odszkodowań. Te kwestie regulowały konferencja jałtańska, poczdamska i pokój paryski.

Politycy z niektórych państw twierdzą jednak, że sprawa roszczeń względem Niemiec za szkody i zniszczenia powstałe w wyniku drugiej wojny światowej wcale nie została zamknięta. Problem podnosiła niedawni Polska, a przedstawiciele naszych władz usiłowali wysondować kwestie prawne i ewentualne reakcje społeczeństwa. Specjalny raport przygotowało nawet Biuro Analiz Sejmowych. Teraz wszystko wskazuje na to, że z roszczeniami ma wystąpić Grecja. Jak podaje „rmf24.pl”:

Grecki prezydent Prokopis Pawlopulos 3 października podczas uroczystości upamiętniających ofiary nazistowskich zbrodni oświadczył, że roszczenia rządu w Atenach co do wojennych reparacji są nadal uzasadnione. Kilka tygodni wcześniej premier Aleksis Cipras powiedział, że domaganie się wypłaty tych odszkodowań to w istocie „historyczny obowiązek”.

Serwis „wp.pl” w materiale poświęconym sprawie podaje, że grecki parlament ma zatwierdzić raport, zgodnie z którym Grecji należy się 279,8 miliardów euro. Niemcy twierdzą, że kraj nie ma prawa do żadnych roszczeń.

Źródła informacji:

  1. Grecja chce 270 miliardów euro reparacji wojennych, dorzeczy.pl [dostęp 08.10.2018].
  2. Grecja zażąda od Niemiec 280 miliardów euro reparacji wojennych?, wp.pl [dostęp 08.10.2018].
  3. Nieoficjalnie: Grecja zażąda 280 mld euro reparacji wojennych, rmf24.pl [dostęp 08.10.2018].

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.