Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Nowy rozbiór Polski”. Wszystko, co trzeba wiedzieć o konferencji jałtańskiej

Dla Polaków konferencja jałtańska, podczas której Wielka Trójka podjęła kluczowe decyzje dotyczące powojennego ładu, pozostaje symbolem utraty niezależności.

fot.domena publiczna Dla Polaków konferencja jałtańska, podczas której Wielka Trójka podjęła kluczowe decyzje dotyczące powojennego ładu, pozostaje symbolem utraty niezależności.

Na co naprawdę zgodzili się w Jałcie zachodni alianci? Co zyskali dla Polski i czy mogli walczyć o więcej? Jak na postanowienia Wielkiej Trójki zareagowali Polacy? I czy po konferencji ktokolwiek wierzył jeszcze w to, że Polska pozostanie niezależna?

Aż trzasło! Targu dobili i gwałtu:
Raz Teheranem w łeb, drugi raz Jałtą
I kraj rozcięli, jak przedtem, z dwu stron,
(…)
Gdzie jest ten upiór, co przez długie lata
Zwodził nas wojny? To sumienie świata,
Co tak niezłomną sprawuje tu straż?
Ten mądry sędzia, co wszystko rozsądzi
Kto jest bez winy, kto zbrodniarz, kto błądzi?
Pokażcie mi go – niech plunę mu w twarz.

Te strofy wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Do sumienia świata”, napisanego w 1945 r., lepiej niż wszystkie oświadczenia rządu RP, przemówienia mężów stanu, czy pisana na gorąco publicystyka oddają dominujące polskie reakcje na ustalenia podjęte w Jałcie. W polskiej pamięci krymska konferencja zapisała się jako zdrada sojuszników, nowy rozbiór, oddanie naszego kraju, walczącego od pierwszego dnia wojny, w radzieckie jarzmo.

Konferencja odbyła się w pięknie położonym pałacu Potockich w Liwadii.

fot.Andrew Dubok/CC BY-SA 3.0 Konferencja odbyła się w pięknie położonym pałacu Potockich w Liwadii.

Główni rozgrywający

Konferencja w Jałcie, obradująca od 4 do 11 lutego 1945 r., była drugim – po Teheranie na przełomie listopada i grudnia 1943 r. – spotkaniem przywódców Wielkiej Trójki, decydujących o kształcie wyłaniającego się z wojny świata. Gdy Roosevelt, Churchill i Stalin spotykali się na Krymie, większa część Polski znajdowała się już pod kontrolą Armii Czerwonej, która w styczniowej ofensywie rozbiła opór Wehrmachtu i w błyskawicznym tempie parła w kierunku Odry i Bałtyku.

Sytuacja militarna zachodnich aliantów była w tamtym czasie znacznie trudniejsza, ich napór został na dłuższy czas powstrzymany w wyniku niespodziewanej niemieckiej ofensywy w Ardenach. Dla anglosaskich przywódców nie ulegało wątpliwości, że w sprawie Europy Środkowo-Wschodniej najważniejsze karty w swoim ręku trzyma Stalin.

Komentarze (2)

  1. Totalitarski Odpowiedz

    Panie Błaszczak – oświadczam, że urodziłem się po Konferencji w Jałcie i w żaden sposób nie przyjmuję na siebie odpowiedzialności za ” państwo totalitarne”. Przyznaję, że jestem „produktem” tego państwa „totalitarnego”ponieważ od przedszkola / po 3 dniach pobytu w ochronce prowadzonej przez siostry zakonne, matka, pracownica Oswiaty musiała mnie ‚wypisać”/chodziłem do szkoły 11-to latki TPD / bez religii / jeżdziłem na kolonie nad morze „morze nasze morze, będziem ciebie wiernie strzec, albo na dnie z honorem lec „śpiewane autochtonom w Gdańsku, kupowałem Murziłkę na lekcje rosyjskiego, śpiewałem z klasą pieśń o kraju, gdzie „wolno dyszy czeławiek” co nas śmieszyło, próbowano mnie zapisywać do różnych organizacji np. OH – nie do ZMP i SP -, byłem za młody i tak zostałem produktem totalitarnego systemu. Ale pan, panie Błaszczak, gdyby żył w tych czasach, byłby dzialaczem i aktywistą tego systemu i ciesz się pan, że rodzice jeszcze poważnie nie myśleli.Mam nadzieję, że również obecnym dzialaczom klasy wiodącej /kraj do upadku/będą „redukować” emerytury i wydawać za wami europejskie listy gończe.A może i światowe. Niech pan napisze do nas z Panamy czy Maurytiusu.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.