Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy PiS wycofa się z reparacji wojennych? Nowy szef MSZ uważa, że dyskusja o reparacjach nie powinna obciążać relacji z Niemcami

Minister Jacek Czaputowicz (fot. kadr z materiału przygotowanego przez tvn24.pl)

Minister Jacek Czaputowicz (fot. kadr z materiału przygotowanego przez tvn24.pl)

Dziś spotkali się szefowie dyplomacji Niemiec i Polski – Sigmar Gabriel i Jacek Czaputowicz, który zastąpił na stanowisku Witolda Waszczykowskiego. Jednym z tematów rozmowy była kwestia niemieckich reparacji za II wojnę światową. Czy słowa ministra są dowodem na to, ze PiS zmienia zdanie w tej sprawie?

Już od kilku miesięcy w Polsce toczy się dyskusja na temat tego, czy naszemu krajowi należą się reparacje wojenne od Niemiec za zniszczenia z okresu II wojny światowej. Poruszaliśmy ten temat tutaj i tutaj. Nic dziwnego, że gdy szefowie Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec wystąpili wspólnie na konferencji prasowej, dziennikarze nie omieszkali zapytać o ten dość kontrowersyjny temat.

Sigmar Gabriel przypomniał, że kwestia reparacji została już prawnie uregulowana, co potwierdził demokratyczny rząd polski na początku lat 90. Z jego punktu widzenia sprawa jest jasna – nie ma  powodu, by rozmawiać o reparacjach, ponieważ temat jest zamknięty.

Jak podkreśla polskojęzyczne wydanie „Deutsche Welle”, niemiecki minister zastrzega przy tym, że nie chce, by sprawa odszkodowań dla Polski obciążała relacje pomiędzy obydwoma krajami. Jego zdaniem dyskusję w tym temacie mogą podjąć naukowcy, choć nie ma planów stworzenia specjalnego zespołu ekspertów w tym celu.

„Wewnętrzna dyskusja”?

Jacek Czaputowicz, nowy polski minister spraw zagranicznych, także nie próbował rozdmuchiwać w czasie konferencji tego tematu . Zaznaczał, że dyskusji na temat reparacji nie powinno się traktować jako gestu wymierzonego w niemieckie społeczeństwo.

Rząd już wybrał swoich ekspertów, którzy mają dyskutować na temat reparacji - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej. Wszyscy jego członkowie należą do PiS (fot. screen z witryny sejm.pl)

Rząd już wybrał swoich ekspertów, którzy mają dyskutować na temat reparacji – Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej. Wszyscy jego członkowie należą do PiS (fot. screen z witryny sejm.pl)

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” cytuje wypowiedź ministra, który stwierdził, że „W relacjach między naszymi rządami temat ten nie istnieje”, a temat reparacji to wewnętrzna dyskusja w Polsce.

Mimo to, jak wynika z wypowiedzi Czaputowicza, zdaniem strony polskiej temat reparacji nie jest do końca zamknięty, bo decyzję o rezygnacji z roszczeń podjął rząd PRL. Stojący wówczas na jego czele Bolesław Bierut wedle słów ministra nie jest uznawany za reprezentanta suwerennego narodu. Szef MSZ podkreślił jeszcze:

Po prostu jest czas na taką debatę, teraz ona wypłynęła i liczę na to, że w jakiejś perspektywie dojdzie może do jakiegoś zbliżenia stanowisk, bez przesądzania teraz, jakie ono będzie.

Źródła informacji:

  1. Bezczelny! Szef niemieckiego MSZ twierdzi, że uregulowano już reparacje, telewizjarepublika.pl.
  2. Czaputowicz w Berlinie o reparacjach: liczę, że może dojdzie do jakiegoś zbliżenia stanowisk, tvn24.pl
  3. Niemiecka prasa: Reparacje wojenne nie są problemem, dw.com.
  4. Reparacje wojenne powinny być nowym elementem w relacjach Polski z Niemcami. Zapomogi dotąd wypłacane ofiarom wojny były upokarzająco niskie, wPoolityce.pl.

Komentarze (1)

  1. Anonim Odpowiedz

    Aby uzyskać reparacje za II wojnę światową według prawa międzynarodowego przed trybunałem międzynarodowym należy udowodnić między innymi.to że III RP jest ciągłością prawną z II RP, a nie jest .A na międzyrządowe rozmowy Niemcy nie dadzą się nabrać gdyż wiedzą że II RP istnieje nadal na uchodźctwie. I III RP szuka kasy nie przez trybunał międzynarodowy lecz przez uzgodnienia międzyrządowe.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.