Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tragedia dla światowego dziedzictwa kulturowego! W Rio de Janeiro spłonęło muzeum narodowe

Pożar muzeum w Rio de Janeiro (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

fot.Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I Pożar muzeum w Rio de Janeiro (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

Prezydent Michel Temer nazwał to „smutnym dniem dla wszystkich Brazylijczyków”. Pożar Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro pochłonął dwieście lat pracy i miliony artefaktów. Muzealnicy na całym świecie są w szoku. 

Nic nie zapowiadało katastrofy. Zwiedzający spokojnie opuścili gmach Muzeum Narodowego Brazylii wczoraj około godziny 17 (22 naszego czasu).

Instytucja, będąca najstarszą placówką naukową Brazylii i jednym z największych muzeów historii naturalnej i antropologii w obu Amerykach, mieści się w stolicy kraju, Rio de Janeiro. Około 19.30 czasu lokalnego wezwano straż pożarną, jednak niedługo później żywioł wymknął się spod kontroli.

O 21.15 grupa strażaków weszła do budynku, by ocenić rozmiary strat i spróbować odizolować obszary, których jeszcze nie objęły płomienie. Całe zastępy służb przeciwpożarowych próbowały ratować muzeum. Skala pożaru i tempo jego rozprzestrzeniania się były jednak tak wielkie, że okazało się to niemożliwe. Zaczęło nawet brakować wody w hydrantach i trzeba było dowozić ją z pobliskiego jeziora. Wokół terenu muzeum zebrały się tłumy gapiów. W gaszeniu próbowali pomagać pracownicy instytucji. Ze względu na obecność mnóstwa rzeczy łatwopalnych, w tym drewnianych podłóg i ogromnych archiwów zawierających dokumenty historyczne, udało się ocalić zaledwie ułamek kolekcji.

Muzeum zostało utworzone w 1818 roku z inicjatywy portugalskiego króla Jana VI Bragancy, który uciekł z Europy przed Napoleonem i proklamował królestwo Brazylii. Siedzibą muzeum była dawna rezydencja władcy, pałac św. Krzysztofa.

Placówka posiadała w swych zbiorach kolekcje z zakresu historii naturalnej, antropologii i archeologii. Można w niej było znaleźć wypchane zwierzęta, insekty, minerały, egipskie mumie, południowoamerykańskie znaleziska archeologiczne, meteoryty, kości, wytwory cywilizacji z różnych krańców globu i wiele innych. Instytucja posiadała także liczącą 470 000 woluminów bibliotekę.

Pożar muzeum w Rio de Janeiro zabrał Brazylijczykom możliwość studiowania własnej historii (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

fot.Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I Pożar muzeum w Rio de Janeiro zabrał Brazylijczykom możliwość studiowania własnej historii (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

Rozgoryczeni pracownicy muzeum podkreślają, że instytucja od dawna zmagała się z problemami finansowymi. Przez pewien czas była nawet z tego powodu zamknięta. Jej wicedyrektor oskarża władze, które dwa lata temu wydały ogromne kwoty na organizację igrzysk olimpijskich, o zaniedbania i brak wsparcia w celu dostosowania niegdysiejszej siedziby królewskiej do potrzeb muzeum. Na niedawnych obchodach dwustolecia zabrakło przedstawicieli strony rządowej.

Do Rio de Janeiro z całego świata napływają słowa współczucia i otuchy. Jedna z południowoamerykańskich aktywistek nazwała pożar lobotomią brazylijskiej pamięci. Dokładna lista straconych przedmiotów nie została na razie ujawniona. Wiadomo tylko, że straty dla światowego dziedzictwa kulturowego są niepowetowane.

Źródła informacji:

  1. „Płomienie są ogromne, nic się nie zachowa”. Pożar najstarszego muzeum w Brazylii, tvn24.pl [dostęp 03.09.2018].
  2. Brazylia: płonie muzeum narodowe w Rio de Janeiro, fakty.interia.pl [dostęp 03.09.2018].
  3. Firefighters Battle Massive Blaze at 200-Year-Old Rio Museum, nytimes.com [dostęp 03.09.2018].
  4. Oldest human remains in Brazil among artifacts destroyed in fire at 200-year-old Rio de Janeiro museum, telegraph.co.uk [dostęp 03.09.2018].

Komentarze (2)

  1. Kris Odpowiedz

    Trudna do oszacowania strata. Unikatowe zbiory zabytków, księgozbiór i dokumentacja zbiorów przepadły na zawsze. Muzealnicy od dawna zgłaszali konieczność remontu budynku ale jak to bywa, gdy brakuje pieniędzy w budżecie KULTURA jest na szarym końcu.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.