Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tragedia dla światowego dziedzictwa kulturowego! W Rio de Janeiro spłonęło muzeum narodowe

Pożar muzeum w Rio de Janeiro (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

fot.Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I Pożar muzeum w Rio de Janeiro (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

Prezydent Michel Temer nazwał to „smutnym dniem dla wszystkich Brazylijczyków”. Pożar Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro pochłonął dwieście lat pracy i miliony artefaktów. Muzealnicy na całym świecie są w szoku. 

Nic nie zapowiadało katastrofy. Zwiedzający spokojnie opuścili gmach Muzeum Narodowego Brazylii wczoraj około godziny 17 (22 naszego czasu).

Instytucja, będąca najstarszą placówką naukową Brazylii i jednym z największych muzeów historii naturalnej i antropologii w obu Amerykach, mieści się w stolicy kraju, Rio de Janeiro. Około 19.30 czasu lokalnego wezwano straż pożarną, jednak niedługo później żywioł wymknął się spod kontroli.

O 21.15 grupa strażaków weszła do budynku, by ocenić rozmiary strat i spróbować odizolować obszary, których jeszcze nie objęły płomienie. Całe zastępy służb przeciwpożarowych próbowały ratować muzeum. Skala pożaru i tempo jego rozprzestrzeniania się były jednak tak wielkie, że okazało się to niemożliwe. Zaczęło nawet brakować wody w hydrantach i trzeba było dowozić ją z pobliskiego jeziora. Wokół terenu muzeum zebrały się tłumy gapiów. W gaszeniu próbowali pomagać pracownicy instytucji. Ze względu na obecność mnóstwa rzeczy łatwopalnych, w tym drewnianych podłóg i ogromnych archiwów zawierających dokumenty historyczne, udało się ocalić zaledwie ułamek kolekcji.

Muzeum zostało utworzone w 1818 roku z inicjatywy portugalskiego króla Jana VI Bragancy, który uciekł z Europy przed Napoleonem i proklamował królestwo Brazylii. Siedzibą muzeum była dawna rezydencja władcy, pałac św. Krzysztofa.

Placówka posiadała w swych zbiorach kolekcje z zakresu historii naturalnej, antropologii i archeologii. Można w niej było znaleźć wypchane zwierzęta, insekty, minerały, egipskie mumie, południowoamerykańskie znaleziska archeologiczne, meteoryty, kości, wytwory cywilizacji z różnych krańców globu i wiele innych. Instytucja posiadała także liczącą 470 000 woluminów bibliotekę.

Pożar muzeum w Rio de Janeiro zabrał Brazylijczykom możliwość studiowania własnej historii (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

fot.Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I Pożar muzeum w Rio de Janeiro zabrał Brazylijczykom możliwość studiowania własnej historii (fot. Felipe Milanez, lic. CCA SA 4.0 I)

Rozgoryczeni pracownicy muzeum podkreślają, że instytucja od dawna zmagała się z problemami finansowymi. Przez pewien czas była nawet z tego powodu zamknięta. Jej wicedyrektor oskarża władze, które dwa lata temu wydały ogromne kwoty na organizację igrzysk olimpijskich, o zaniedbania i brak wsparcia w celu dostosowania niegdysiejszej siedziby królewskiej do potrzeb muzeum. Na niedawnych obchodach dwustolecia zabrakło przedstawicieli strony rządowej.

Do Rio de Janeiro z całego świata napływają słowa współczucia i otuchy. Jedna z południowoamerykańskich aktywistek nazwała pożar lobotomią brazylijskiej pamięci. Dokładna lista straconych przedmiotów nie została na razie ujawniona. Wiadomo tylko, że straty dla światowego dziedzictwa kulturowego są niepowetowane.

Źródła informacji:

  1. „Płomienie są ogromne, nic się nie zachowa”. Pożar najstarszego muzeum w Brazylii, tvn24.pl [dostęp 03.09.2018].
  2. Brazylia: płonie muzeum narodowe w Rio de Janeiro, fakty.interia.pl [dostęp 03.09.2018].
  3. Firefighters Battle Massive Blaze at 200-Year-Old Rio Museum, nytimes.com [dostęp 03.09.2018].
  4. Oldest human remains in Brazil among artifacts destroyed in fire at 200-year-old Rio de Janeiro museum, telegraph.co.uk [dostęp 03.09.2018].

Komentarze (2)

  1. Kris Odpowiedz

    Trudna do oszacowania strata. Unikatowe zbiory zabytków, księgozbiór i dokumentacja zbiorów przepadły na zawsze. Muzealnicy od dawna zgłaszali konieczność remontu budynku ale jak to bywa, gdy brakuje pieniędzy w budżecie KULTURA jest na szarym końcu.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.