Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Macaliśmy ludzkie czaszki sprzed ponad wieku. Jeśli jesteś mężczyzną być może bałbyś się ich dotknąć

Materiał kostny analizowany w trakcie warsztatów antropologicznych (Fot. Andrzej Owczarek, Dolnośląskie Festiwal Tajemnic)

fot.Andrzej Owczarek, Dolnośląskie Festiwal Tajemnic Materiał kostny analizowany w trakcie warsztatów antropologicznych (Fot. Andrzej Owczarek, Dolnośląskie Festiwal Tajemnic)

Zapewniono nas, że czaszki są wygotowane, zdezynfekowane, odkażone oraz, że kilka miesięcy przeleżały pod lampą UV, która zabiła wszystkie zarazki. A przy okazji zakazano nam robić sobie z nimi selfie.

Największe polskie spotkanie poszukiwaczy skarbów i miłośników historii – a więc niedawno zakończony „Dolnośląski Festiwal Tajemnic” – już po raz szósty zaoferowało uczestnikom całą masę atrakcji. Obok szerokiej gamy wykładów, pokazów i wystaw, znalazły się zupełnie wyjątkowe warsztaty. W niezwykłej scenerii zamku Książ kilkadziesiąt osób mogło stać się na chwilę antropologami poznając budowę i wyróżniki płci, jakie można poznać na podstawie ludzkiej czaszki. Liczba miejsc na warsztatach była ograniczona (szybko się skończyły!). Organizatorzy kusili jednak gości „Festiwalu”:

Zaimponuj znajomym podczas oglądania kryminału czy wizyty w katakumbach. Spróbuj rozpoznać płeć na podstawie czaszek z wykopalisk dolnośląskich. Godzinne warsztaty obejmują krótkie wprowadzenie teoretyczne z budowy czaszki, omówienie dwóch czaszek modelowych i analizę w grupach – wypełnienie karty przy pomocy specjalistycznej karty z cechami rozróżniającymi płcie i ewentualnie próbę oceny wieku na podstawie szwów na czaszce.

Takim zachętom nie potrafiliśmy się oprzeć. Szefowa Fundacji Joanny Lamparskiej Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” pomogła nam się zapisać i ekipa portalu „TwojaHistoria.pl”, która brała udział w imprezie, ruszyła na warsztaty. Parę chwil przed ich rozpoczęciem udało nam się wślizgnąć do sali i porozmawiać z prowadzącą. O antropologii miała nas uczyć dr Joanna Zych, biolog paleontolog, archeozoolog specjalizująca się w megafaunie, głównie w mamutach, a dokładnie w analizie śladów obróbki rzeźnej, a zarazem kustosz w Muzeum Człowieka w Katedrze Biologii Człowieka UWr.

Prowadząca, dr Joanna Zych (Fot. Andrzej Owczarek, Dolnośląskie Festiwal Tajemnic)

fot.Andrzej Owczarek, Dolnośląskie Festiwal Tajemnic Prowadząca, dr Joanna Zych (Fot. Andrzej Owczarek, Dolnośląskie Festiwal Tajemnic)

Prowadząca zachęciła nas abyśmy podeszli, dotknęli czaszek i upewnili się, że w ogóle będziemy w stanie to zrobić, co jak się okazuje wcale nie jest takie oczywiste. Zanim wszyscy się usadowili zdążyliśmy zamienić z dr Joanną Zych kilka słów:

Skąd pomysł na takie warsztaty?

Jest coraz większe zainteresowanie takim tematem, kryminałami i kryminalistyką. W związku z tym warto zaproponować coś, co opiera się na prawdziwym materiale kostnym pochodzącym z wykopalisk.

A jak reagują ludzie, którzy nie mieli wcześniej styczności z prawdziwymi czaszkami, materiałem kostnym i z takim organoleptycznym podejściem do historii?

Im młodsze są osoby, tym mają mniejszy problem. Na przykład dzieci są zafascynowane czaszkami ponieważ nie rozumieją mechanizmu i procesu śmierci. Im osoby są starsze tym mają większy dystans do materiału kostnego, przede wszystkim panowie. We wczorajszej jednej grupie był jeden pan, który nie dotknął czaszki ponieważ się jej bał. Dla niektórych materiał kostny jest przerażający, mimo tego, że jest odkażony, zdezynfekowany, obawiają się wziąć czaszkę do ręki.

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    Niedopuszczalne jest bezczeszczenie zwlok ludzkich. Takie pseudowarsztaty dla gawiedzi sa odrazajace. Nie mialo to nic wspolnego z nauka i przygotowaniem naukowym lecz ,, atrakcja” dla ignorantow. To nieetyczne. Wstretne. Przekroczenie kolejnej granicy dla uatrakcyjnienia jarmarku.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.