Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odzież patriotyczna dla psów? Weterani z AK oburzeni

Przykład tak zwanej odzieży patriotycznej (fot. Stiopa, lic. CCA SA 4.0)

fot.Stiopa, lic. CCA SA 4.0 Przykład tak zwanej odzieży patriotycznej (fot. Stiopa, lic. CCA SA 4.0)

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje tak zwana odzież patriotyczna. Ubrane w nią osoby można spotkać zarówno na ulicy, na siłowni, jak i na korytarzach uczelni wyższych. Teraz jednak twórcy tekstyliów poszli o krok dalej – wyprodukowali ozdobione patriotycznymi symbolami… wdzianka dla psów.

Dla jednych zakładanie odzieży z symbolami i barwami narodowymi jest przejawem patriotyzmu. Inni uznają to za tandeciarstwo, a jeszcze kolejni oburzają się, że takie ich wykorzystanie jest uwłaczające. Jakikolwiek nie byłby odbiór tych ubrań, ich produkcja stała się lukratywnym biznesem. Nic dziwnego, że sprzedawcy poszukują wciąż nowych pomysłów na to, jakie części garderoby i gadżety okrasić znakiem Polski walczącej lub orzełkiem. Teraz wymyślili… patriotyczne ubranka dla psów.

Jako pierwszy napisał o tym „Aszdziennik”, zatem – zgodnie z przyświecającą mu ideą – wydawałoby się, że to żart. Niestety. Okazuje się, że marka „Urban Patrol” rzeczywiście wypuściła ubrania dla psów z kotwicą Polski walczącej. W ofercie sklepu pojawiły się także majtki damskie z tym samym symbolem umieszczonym z tyłu na środku.

Na reakcję członków Armii Krajowej nie trzeba było długo czekać. Zdecydowanie nie jest ona przychylna. „Super Express” uzyskał komentarz podpułkownika Tadeusza Filipowskiego, rzecznika prasowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Stwierdza on:

To jest historia niedopuszczalna. Niestety, nie po raz pierwszy ja, osobiście, jestem oburzony za nadużywanie tego symbolu. Z kolegami ze związku jesteśmy przeciwnikami używania „Polski walczącej”. Ten znak w zasadzie jest pod ochroną, ale właśnie, tylko w zasadzie, bo nie słyszałem o przypadkach ścigania z urzędu za nadużywanie go.

Na chwilę obecną zarówno patriotyczne majtki, jak i ubranka dla psów zniknęły z oferty sklepu. „Urban Patrol” nie skomentował sprawy.

Źródła informacji:

  1. Geniusz sklepu z odzieżą patriotyczną. Mają coś gorszego od majtek z Polską Walczącą na tyłku, aszdziennik.pl [dostęp 7.08.2018].
  2. Odzież patriotyczna dla psów! Żołnierze AK zniesmaczeni, superbiz.se.pl [dostęp 7.08.2018]
  3. Strona sklepu Urban Patrol [dostęp 7.08.2018].

Komentarze (3)

  1. Enceladus Saturn Odpowiedz

    Wykorzystywanie symboli narodowych, oraz symboli z Powstania Warszawskiego na ubraniach dla psów, jest moim zdaniem profanacją tychże symboli.

  2. Enceladus Saturn Odpowiedz

    Umieszczanie symboli narodowych, a także symboli z Powstania Warszawskiego,na ubraniach dla psów i na majtkach, uważam za profanację tychże symboli. Coś takiego powinno faktycznie być karane wysoką grzywną.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.